Populární internetové rady na praní prádla: Mýtus, nebo fungující praktické zkušenosti?

Fotografie: Depositphotos

Všichni máme občas chvíle, kdy si s něčím nevíme rady, a tak se řešení snažíme najít na internetu. Smutnou pravdou však je, že spousta internetových rad prostě nefunguje.

Celý internet je zaplaven chytrými „hacky“ – jinak řečeno chytrými řešeními složitých problémů. Existuje jich mnoho, od potíží s počítačem přes problémy v domácnosti až po trable se seznamováním. Často si informace a řešení hledáme na internetu a většinou nám vyjedou tisíce stránek, které potřebné rady nabízejí. Bohužel mnoho z nich zkrátka nefunguje a místo správného praní jen vyhazujete peníze do prázdna.

Aspirin a bělení oděvů

V tomto pověstném „hacku“ není žádná rozumná a chytrá věda. Možná to vše začalo na internetu, protože aspirin byl v roce 1899 patentován společností Bayer, což je německá společnost zabývající se barvami na textil. Chemickou sloučeninou aspirinu je kyselina acetylsalicylová, která se při vystavení vlhkosti rozkládá na kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová nemá na tkaniny žádný bělicí účinek.

Předmáčení oblečení v horké vodě je ve skutečnosti to, co může způsobit, že bude vypadat bělejší a čistší. Horká voda pomáhá odstranit usazenou špínu a tělesnou špínu z vláken, která způsobuje, že bílé oblečení je tak špinavé. Jakmile se uvolní, prádlo jde mnohem snadněji vyprat v běžném cyklu praní, a nemusíte si tak lámat hlavu se zbytečnými triky s aspirinem.

Používání soli a vlasového kondicionéru

Trik se solí se doporučuje používat k udržení jasných barev na oblečení. Je to však mýtus. Ve skutečnosti by to mohlo být tím, že suchou kuchyňskou sůl lze použít na povrch tkanin jako abrazivní prostředek k odstranění nečistot a prachu, který zmatňuje barvy. Pokud barvy zmatněly na neomyvatelných textiliích, jako jsou polštáře nebo umělé květiny, umístěte je do velké plastové nádoby s několika hrnky soli. Nádobu pořádně protřepejte a když ji otevřete, váš matný předmět bude jasnější a sůl bude špinavá.

Fotografie: Pixabay

Co se týče používání vlasového kondicionéru na sražené prádlo, opět zde najdeme trochu vědy. Jak víte, vlasový kondicionér pokrývá vlasový stvol sloučeninou, která pomáhá omezit zacuchání. Když se oblečení srazí, vlákna se „zamotají“ a srazí se dohromady. U pletených vlněných svetrů a doplňků může tento trik s kondicionérem na vlasy fungovat, pokud není sražení příliš velké. Kondicionér na vlasy však vaše scvrklé džíny nebo tkanou bavlněnou košili nezachrání.

Zdroj: TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]