Nastal čas začít šetřit peníze za vytápění. Přepnutí oken do zimního režimu je zcela zásadní a zvládne ho každý

Fotografie: Depositphotos

V dnešní době jsou ceny energií a plynu mnohem vyšší, a spousta lidí se tak snaží co nejvíce ušetřit a méně topit. Poradíme vám, jak si s tím poradit nyní, když přichází zima a chladno.

Kratší dny a nižší teploty všem jasně ukazují, že léto a krásné počasí se neúprosně blíží ke konci. Mysl většiny lidí tedy řeší, jak se připravit na topnou sezónu a co nejvíce ušetřit za energie. Není potřeba hned plánovat renovaci a výměnu celého topného systému za levnější a úspornější. Máme tu proto jednoduchý trik na utěsnění oken na zimu. To vám umožní užít si doma teplo bez nadměrných výdajů, které si můžete ušetřit na vánoční svátky.

Jeden šroubek znamená rozdíl

S přípravami na zimu se vyplatí začít mnohem dříve, abyste zhodnotili stav spotřebičů a vybavení domácnosti. V souvislosti s okny je důležité zkontrolovat jejich těsnění, aby se opravily případné nedostatky ještě před příchodem chladného počasí. Tentokrát se doporučuje věnovat pozornost především režimu léto/zima, který je v současnosti ve výrobě oken dobrým standardem. Co tento režim ale znamená?

Je to možnost nastavení přítlaku těsnění, díky které jste schopni samostatně rozhodnout o míře utěsnění okna. Vzhledem k tomu, že montážní práce probíhají v teplejších měsících, bývají standardně nastaveny na letní režim, jenž zaručuje lepší cirkulaci vzduchu. Díky tomu lze snadněji zabránit hromadění vlhkosti v místnostech a vzniku škodlivých plísní. Již na podzim se však doporučuje přepnout okna do zimního režimu, aby se v domě udrželo více tepla.

Jak upravit okna na zimní režim

Klíčovým prvkem tohoto systému je stavěcí šroub umístěný na boku plastového křídla okna. K seřízení budete potřebovat imbusový klíč nebo kleště. Celý manévr spočívá v otočení šroubu proti směru hodinových ručiček. Obvykle stačí změnit jeho polohu o 90 stupňů oproti předchozímu nastavení. Čím větší je tlak, tím účinnější je izolace. Jednoduchý postup výrazně omezí únik teplého vzduchu z místnosti a příliv studeného vzduchu zvenčí.

Fotografie: Depositphotos

Seřízení balkonových oken na zimu se nijak neliší od seřízení klasického okna. Chcete-li to provést, otevřete jedno z křídel balkonových dveří a najděte zajišťovací válečky na kování. U velkých dveřních křídel jich může být i 12. Pomocí imbusového klíče seřiďte zajišťovací válečky tak, aby rámy oken co nejvíce přilnuly k rámu. Obvykle by měla být poloha excentru změněna tak, aby tečka nebo delší prohlubeň umístěná na jeho povrchu směřovala dovnitř.

Zdroj: Porady Interia