Naučte se mýt i silně znečištěná okna bez větší námahy. Postupujte přesně jako profesionální uklízečky

Fotografie: Depositphotos

Špinavá okna nemá ráda žádná domácí hospodyňka, která chce mít neustále uklizeno. Tato činnost však nepatří mezi ty nejoblíbenější. Naštěstí existují tajné triky, jak správně vyčistit plastová okna.

Jestliže patříte mezi skupinku lidí, která umývá okna přibližně dvakrát do roka, měli byste znát několik skvělých tipů, které vám tuto práci usnadní. Díky těmto vychytávkám se totiž zbavíte usazené špíny snadněji, a navíc vás další mytí oken bude čekat až za dlouhou dobu. Pokud je totiž vyčistíte pořádně, oddálíte si díky tomu datum, kdy budete muset tuto činnost opakovat.

Zbavte se prachu

Jelikož se v každé domácnosti pravidelně usazuje prach i na okenních parapetech a na žaluziích, nezapomínejte se zaměřit také na tato místa, která je potřeba od něj otřít. K tomu vám pomůže hadřík namočený ve vodě s přípravkem na mytí nádobí. Pokud byste žaluzie neotřeli, prach z nich se poté opět přenese na čerstvě umytá okna. Takový efekt však pravděpodobně nikdo nechce.

Použijte hadřík z mikrovlákna

Někteří lidé si stěžují na to, že při mytí oken na nich zůstávají nevzhledné chloupky, kterých se lze zbavit jen velmi těžko. Naštěstí existují hadříky z mikrovlákna, které zakoupíte téměř v každém hobby marketu. Pozor si dávejte při praní této látky. Teplota by neměla překročit 40 °C a nepoužívejte aviváže nebo změkčovače prádla. Tyto přípravky by totiž hadříku spíše uškodily a při následném používání by přinesly opačný efekt.

Skvělý přípravek na čištění

Při mytí oken je ve většině případů potřeba používat i speciální přípravky, které jsou na tuto činnost určené. Každé bílé plastové okno může časem začít žloutnout nebo se na něm během několika let udělají skvrny od různých předmětů. Dobrou zprávou je to, že není potřeba okna ihned měnit společně s parapety, jelikož stačí používat speciální přípravek cosmofen (čistič).

Fotografie: Pexels

Zvolte správný postup při mytí

Abyste okna umyli dokonale, měli byste znát správný postup. Jako první se zaměřte na stěny a zdi okolo oken, které otřete od pavučin. Následně otřete prach z garnýže a parapetu. Před samotným mytím oken nezapomínejte na žaluzie nebo jinou stínící techniku, která zachytává velké množství prachu. Jako poslední umyjte samotná okna.

Zbavte se nevzhledných skvrn

Většina lidí se při této aktivitě rozčiluje, jelikož po důkladném umytí jim na sklech zůstanou ošklivé skvrny. Ty znehodnocují celou práci a výsledek není dokonalý. Abyste se šmouhám vyhnuli, používejte na leštění přípravky s alkoholem, nebo se vybavte vysavačem na okna, díky kterému je následně nemusíte leštit.

Zdroj: Goodhoukeeping

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]