Naučte se správně pěstovat brambory a těšte se z bohaté a chutné úrody

Fotografie: Freepik

V zemích západního světa tvoří brambory jednu ze základních plodin, která tvoří velký podíl klasického jídelníčku. Také proto se řada lidí věnuje pěstování brambor také v domácích podmínkách. Zde je pár rad, jak dosáhnout vždy bohaté úrody.

Brambory jsou poměrně nenáročná plodina s velmi dobrými výnosy – navíc se jedná o velmi chutnou zeleninu, jež se využívá jako příloha či surovina mnoha klasických i moderních pokrmů. Pěstování brambor v našich podmínkách je poměrně jednoduché, pokud máte správné vybavení, lze dosáhnout také skvělých výsledků pěstováním na balkóně v paneláku. Aby byla vaše úroda bohatá, měli byste ovšem dodržovat několik specifických zásad, díky nimž je výsledek vašich snad zaručený.

Pěstování brambor na zahradě

Pokud si chcete dopěstovat vlastní brambory, výhodu budete mít určitě v případě, že vlastníte zahradu se záhonem nebo zahrádku. Během celého pěstebního procesu je pak nutné se zaměřovat na eliminaci chyb, které někteří pěstitelé často dělají v jednotlivých fázích. Ty zahrnují především:

  • výběr sadbových brambor
  • doba výsadby
  • péče a hnojení
Fotografie: Freepik

Výběr sadbových brambor

K výsadbě se užívá výhradně sadbových brambor (nikoliv brambor konzumních, které jsou k dostání v obchodě). Sadbové brambory lze pořídit v zahradnictvích, mají očka, neměly by ještě být naklíčené. Před sázením je nutné sadbové brambory uchovávat v chladu a ve tmě, několik dnů před plánovanou výsadbou je však přesuňte na teplejší místo, aby začaly klíčit – jakmile se klíčky objeví, je možné začít sázet.

Doba výsadby

Sadbové brambory jsou označovány jako ranné, proto se s jejich výsadbou začíná s prvními teplými dny – ideálně koncem dubna, kdy se již teploty stabilně drží kolem 10 °C. Brambory se sází do mírně kyselé půdy provzdušněné a předpřipravené hnojením. Sázení pak probíhá do jamek, které jsou několik centimetrů hluboké – naklíčené brambory se do nich sází klíčky vzhůru. Tři týdny po výsadbě je nutné jamky přikrýt hromádkou zeminy.

Fotografie: Freepik

Péče a hnojení

Brambory potřebují pravidelnou zálivku, hnojení syntetickými hnojivy není nutné, pokud byla před výsadbou půda ošetřena obohacena o minerály hnojem nebo kompostem, přihnojování vyžaduje pouze půda s nízkým obsahem dusíku. Důležité je také pravidelné kypření a odstraňování plevele. Do plné velikosti brambory dorostou přibližně za deset týdnů (v této době obvykle začnou rostliny měnit svůj vzhled).

Pěstování brambor na balkóně

Brambory lze pěstovat také na balkóně ve speciálních pytlích, které je možné pořídit buď hotové, nebo si je vyrobit. Pytel pro pěstování brambor je nutné vyložit fólií, která musí být perforovaná, aby byla dostatečně regulována jejich vlhkost a zároveň mohly dýchat. Brambory se v tomto případě sází po vrstvá do směsi kompostované hlíny a písku. Pytel musí být umístěn venku na balkoně nebo terase na slunečném místě.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]