Naučte se správně skladovat cibuli, aby vám vydržela až do jara zdravá bez plísní

Fotografie: Freepik

S příchodem podzimu a zimy si mnoho lidí začíná dělat zásoby cibule. Jenže někdy se stane, že i přes vaši největší snahu začnou cibule hnít, vysychat a ztrácet čerstvost. Tušíte, jak byste měli cibuli správně skladovat? Tyto tipy vám pomohou neudělat chybu a zvládnout vše tak, aby nedocházelo ke ztrátám na vaší úrodě.

Cibule je ve skutečnosti jednou z nejnáročnějších rostlin, i když se to na první pohled nemusí zdát. Vyžaduje velmi specifickou péči a dobré podmínky pro růst. Když už se vám tedy podaří vypěstovat pěknou úrodu, určitě byste rádi věděli, jak s ní co nejlépe nakládat, aby vydržela čerstvá a chutná až do jara.

Po vykopání cibule ze země se doporučuje nechat ji rozloženou na látce po dobu několika dní, aby dobře vyschla. Jen tak bude připravená na dlouhé skladování a zabrání se hnilobným procesům.

Fotografie: Pixabay

Jak na správné skladování

Cibule, stejně jako jiná zelenina, vyžaduje zvláštní péči a podmínky skladování. Ideální teplota pro skladování je v rozmezí od 3 do 17 stupňů. Vlhkost by neměla být vyšší než 70 %. Ideální je proto skladovat cibuli například v suterénu, kde je teplota nižší, ale nemrzne, musíte nicméně stále dávat pozor, aby zde nebyla příliš vysoká vlhkost.

Nevhodná odrůda

Některé cibule nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování. Proto se ještě před sázením poraďte, zda je tato konkrétní odrůda vhodná pro skladování. Zkušený prodejce by vám měl být schopen tuto otázku zodpovědět a případně doporučit jinou odrůdu.

Důvody, proč cibule hnije

Jednou z nejčastějších příčin hniloby cibule je napadení nějakou nemocí nebo parazitem. Málokdy se stane, že by cibule začala hnít jen tak bez příčiny. I na cibulích stejně jako na jiné zelenině se mohou vyskytovat různé choroby. Ty nemusí být na první pohled patrné, ale při skladování se negativně odrazí na výdrži cibule.

Pokud cibule začne hnít v suterénu, doporučuje se přijmout určitá opatření. Především je nutné zbavit se poškozených cibulí, důkladně vyvětrat místnost, zkontrolovat teplotu a vlhkost.

Fotografie: Freepik

Cibuli je třeba přenést do jiné suché nádoby, nechat ji řádně vyschnout a teprve poté ji znovu uložit do vhodné místnosti. Nejčastější nemocí cibule je šedá hniloba. Toto onemocnění může infikovat cibuli kdykoli. Může se objevit během skladování zeleniny nebo při kopání. Jedná se o houbu, která působí hnilobné procesy a zkracuje trvanlivost této zeleniny.

Zapleťte copy

Velmi dobrým způsobem, jak usušenou cibuli skladovat, je svázat ji do copů. Dělaly to již generace před námi a dobře věděly proč. Takto uskladněná cibule dlouho vydrží, nezabírá příliš místa a může stále velmi dobře větrat, aby nedocházelo k hnilobným procesům. Takto zapletenou cibuli zavěste na suchém místě, kde není příliš velké teplo. Takto zapletené copy cibule navíc mohou posloužit také jako vhodná dekorace.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]