Nejčastější chyby při koupi první nemovitosti, které se mohou stát osudnými

Fotografie: Unsplash

Koupě nového bydlení je velmi vzrušují a může Vás naprosto pohltit. Než se tak stane, projděte si základní chyby, kterých se lidé při koupi dopouštějí, a snažte se jim vyhnout.

Při koupi nového bydlení zohledňujeme věci, které jsou pro nás aktuálně důležité. Jak daleko je školka, škola, obchod nebo zdravotnické zařízení. Jaké jsou ale další aspekty, na které je potřeba se ohlížet a mnoho lidí právě v tomto pochybí? Máte dostatečnou finanční rezervu a víte, jaké všechny poplatky Vás čekají? Mnoho lidí si myslí, že si vybere dokonalý dům, zaplatí a bydlí. Mnohdy to takto jednoduché není. A proto zde máme pár rad, jak se nenechat při koupi nemovitosti nečekaně překvapit.

Nepromyšlená rezerva na „další výlohy“

Velmi častým problémem je, že si lidé nenechávají dostatečnou finanční rezervu. Zaplacením ceny za novou nemovitost poplatky nekončí. Je potřeba počítat s úroky a náklady za uzavření smlouvy. Po nabití majetku je také potřeba zaplatit daň z nemovitosti. Výjimkou nebývají ani náklady na údržbu a veřejné služby. Při koupi je tedy potřeba počítat s tím, že následující měsíce nás nečeká pouze splácení hypotéky, ale i další poplatky.

Fotografie: Unsplash

Obdobným problémem je nevyřízení hypotéky s dostatečnou časovou rezervou. Hypotéku je vhodné si nechat předem schválit ještě předtím, než se začneme po vysněném bydlení poohlížet. Pomůže Vám to nejen v porovnání, kde je nejvýhodnější si hypotéku vyřídit, ale pro majitele nemovitosti budete serióznější kupec, pokud budete mít již tyto náležitosti splněné. Také se nedoporučuje kývnout hned na první nabídku, která je Vám v rámci hypotéky poskytnuta. Projděte si i konkurenční firmy a porovnejte, co Vám nabízí.

Vyhněte se pádu na 0 Kč a koupi zajíce v pytli

Častým problémem také bývá, že ve vidině nižších splátek, utratíme veškeré své úspory za zálohu. Jakmile se pak vyskytne jakýkoliv problém, nemáme šanci jej řešit a musíme se uchýlit k ještě méně výhodným řešením. Mějte tedy na paměti, že finanční záloha Vám bude jen k užitku. Při koupi také strategicky zohledněte všechny případné proměnné. Může se stát, že dům budete prodávat. Je možné ho za pár let prodej za stejnou cenu jako ho nyní kupujete, nebo je zde něco, co během několika let může hodnotu nemovitosti rapidně snížit?

Fotografie: Unsplash

Nechvátejte ale ani s výběrem. Vzhledem k tomu, že je v současné době v oblasti realit velká konkurence, lidé se uchylují k unáhlené koupi. V touze získat bydlení se snaží udělat svou nabídku hned napoprvé co nejatraktivnější. Mnohdy ale zapomínají na pečlivou prohlídku nového bydlení a to se jim může stát osudným. Nechte se provést celým domem, ptejte se na vše, co Vám zajímá, a ověřte si, že vše funguje tak, jak má. Pokud totiž po koupi domu zjistíte, že má dům technické nebo strukturální poškození, nemusí Vám na jeho následnou opravu stačit ani finanční rezerva, se kterou jste počítali.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]