Nejlepší truhlíkové květiny, které můžete pěstovat na slunném místě a většina zahrádkářů o tom nemá nejmenší tušení

Fotografie: Depositphotos

Pokud vám zůstaly volné květináče nebo si chcete ozdobit nějaké místo na zahradě/balkonu, podívejte se po rostlinách, které milují slunce.

Lidé mají rádi, když jim na zahradě kvetou krásné květiny, rostou stromy plné ovoce a jejich zahrádka plodí. Navíc je velice hezké, když máte terasu pokrytou krásně barevnými květinami. Někteří lidé se barevným květinám vyhýbají. Nejčastěji je to z toho důvodu, že už je mají sousedi. V tomto případě se můžete podívat po stejném druhu, ale pouze po jinak zbarveném.

Petúnie na zahrádku i do truhlíku

Petúnie má tu dobrou vlastnost, že bohatě a krásně kvete. Na trhu ji můžete zakoupit v mnoha barevných provedeních. Díky široké nabídce barev si dokáže vybrat každý i podle své oblíbené barvy. Naleznete ji v barevném provedení od oranžové, přes pistáciovou až po tmavě černou. Aby lépe kvetla, seřízněte jí oschlé květy. Její květy si můžete užívat do prvních mrazíků. Pravidelně ji zalévejte a přihnojujte hnojivem. Pokud byste měli dojem, že je petúnie uschlá, seřízněte ji o polovinu.

Fotografie: Pixabay

Lantana nebo také libora

Tuto květinu lze pěstovat venku i vevnitř. Pokud se rozhodnete ji pěstovat venku, bude to pro ni hlavně v létě lepší, protože na slunci hojně kvete. Není potřeba ji příliš zalévat a hnojit. Mohlo by to totiž snížit její kvetení. I přesto ji zalévejte pravidelně, ale jen trochu. Jestliže se rozhodnete ji na zimu přenést dovnitř, začnou jí opadávat listy. Takto se přizpůsobuje změně světla. Jednou týdně ji přihnojte.

Šrucha má krásně pravidelné květy

Šrucha je typickou letničkou. Vyhovuje jí plné slunce a lehká půda, která by zároveň měla být i suchá. Tato rostlinka se pěstuje velice snadno. Její květy vám mohou připomínat růži. Pokud venku hodně prší nebo je zamračeno, zůstávají šruchy zatažené. Otevírají se ráno a většinou se zatáhnou po obědě nebo odpoledne. Nesnáší přemokření substrátu a není vhodné ji zasadit do samozavlažovacího truhlíku.

Pelargonie naleznete i pod názvem muškáty

Tato rostlinka se pěstuje na mnoha balkonech. V létě kvete velice hojně ve venkovních podmínkách. Pelargonii si můžete vybrat v mnoha barvách. Není náročná na pěstování, a právě to je možná důvod, proč je tak oblíbená. Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště. Není nutné ji rosit, ale je potřeba ji pravidelně zalévat.

Fotografie: Pixabay

Pětkovec kopinatý není příliš známý

Možná tento název slyšíte poprvé. Pětkovec kopinatý totiž není tolik známý jako ostatní rostliny. Naleznete ho v odstínech bílé, růžové, červené a levandulové. Tato rostlina má velice ráda teplo a slunce. Jedná se o tropickou rostlinu pocházející z Afriky. Její umístění by mělo být mimo průvan. Půda, do které pětkovec zasadíte, musí být velmi výživná. Je důležité ho pravidelně hnojit a zalévat. Pěstovat ho můžete i v samozavlažovacím truhlíku.

Měsíček lékařský využijete i doma

Měsíček lékařský je velice hojně používán i v bylinkářství. Vytváří se z něj masti a další zdravotnické produkty. Má krátký vzrůst a nejčastěji vykvete ve žluté, oranžové nebo červené barvě. Rostlinu zalévejte vždy ke kořenům pod listy. Mokré listy mohou začít plesnivět, a proto se vyhněte zalévání na listy. Je potřeba odstřihávat oschlé květy.

Agáve je nenáročná na pěstování

Jedná se o sukulent, který k nám dorazil z Ameriky. Venkovní agáve je velice nápadná svými listy. Když dosáhne věku 10 až 25 let, může i vykvést. Toto kvetení není příliš dobrou zprávou, protože může rostlinu usmrtit. Agáve pěstujte tam, kde je slunečno a teplo. Jelikož je to pouštní rostlina, tak slunce přímo miluje. Pěstovat ji můžete doma nebo venku. V létě ji zalévejte pouze mírně a v zimě vůbec. Pokud máte výživnou půdu, nemusíte ji vůbec hnojit.

Fotografie: Pixabay

Hlazenec přitahuje motýly

Hlazenec naleznete v mnoha barevných provedeních. Jeho barevné květy přitahují pohledy všech. Jeho vzhled je nevšední. Má rád slunné až polostinné místo. Rostlina má ráda vlhko, a proto ji zalévejte pravidelně. Vyrůstá do výšky asi 30 centimetrů. Jeho květy mnoha lidem připomínají cigaretu a mnoho dalších tvarů. Každých 14 dní byste ho měli přihnojit.

Rozmarýn využijete i v kuchyni

Jeho pěstování je ideální na slunném stanovišti. Umístit ho můžete i na kuchyňské okno, protože v kuchyni ho hojně využijete. Rozmarýn vždy pěstuje v rychleschnoucí zemině. Nemá rád vlhkost a zemina v květináči nesmí být přemokřená. Až bude zemina úplně suchá, lehce ho zalijte. Ke koření se sbírají čerstvé nebo usušené lístky. Ty mají silnou vůni a nahořklou chuť. Lze ho využívat i v lékařství, protože má hojivé a antiseptické účinky.

Zdroj: Gardeningknowhow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]