Na podzim vsazené cibuloviny mají silný potenciál díky vhodné péči. Ocení i polostín nebo slunce

Fotografie: Depositphotos

Cibule květin lze sázet na jaře nebo na podzim. Druhé období je určeno pro druhy, které jsou schopné následně přežít zimu. Je však třeba je řádně zakrýt před mrazem.

Čím a jak tedy cibuloviny zakrýt, aby opravdu nedošly úhony? Obecně vzato jsou cibuloviny vytrvalé rostliny s hlízou, cibulkou nebo velmi silným oddenkem. Patří mezi ně tulipány, krokusy, jiřiny, begonie či hyacinty. Nejde-li o mrazuvzdorné druhy, je potřeba je vysadit už na jaře. Současně nepřezimují v zemi. Podzimní výsadba přijde na řadu během září a první poloviny října. V některých případech i mnohem později. Tyto druhy zimují v zemi.

Každá květina má svůj režim

Bledule, sněženky nebo narcisy sázejte dle iReceptáře již v září. Říjen je pak vynikající pro krokusy, tulipány a okrasné druhy česneku. Během listopadu může přijít do země modřenec, sázení dřív ničemu nevadí. Lze se setkat i s postojem, že je potřeba sázet dříve menší cibuloviny. V našich klimatických podmínkách ale hraje roli především mrazuvzdornost samotného druhu. Každý záhon osázejte bohatě, vyniknou hlavně liché počty, své dělá i barva nebo výška.

Hloubka závisí na konkrétní cibulce, obecně platí asi trojnásobek výšky cibulky. Drobné kusy lze umístit 4–5 cm od sebe, velké by měly mít rozestup aspoň 8–10 cm. Většina těchto květin má raději polostín nebo slunce. Budou-li čistě ve stínu, počítejte s hodně listy, ale málo květy. Nároky na půdu jsou celkem nízké, měla by být propustná a s neutrálním pH (6,8–7,2). Jak je vidět a jak potvrzuje MagazínZahrada, neexistují univerzální pravidla, každý druh chce opravdu to svoje.

tráva padané listy
Fotografie: Pixabay

Pokojové rostliny kvalitní péči v podobě vhodného hnojení. Prospěje jim i droždí a bílá rýže

Zakrývání na zimu

O tipech na zahradničení jsme na Bydlíme Útulně psali několikrát. Zakrytí cibulovin je ideální až po prvním silném mrazíku. Ty většinou přichází během druhé poloviny listopadu. Uděláte-li to dříve, může to způsobit předčasné klíčení. Samotný substrát byste měli pokrýt asi 2 centimetry mulče. Tím je současně ochráníte před chladem a také přehřátím během tání sněhu. Vyhněte se ovšem plastu, volte lehké přírodní materiály.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]