Nejlevnější dům za pouhých 23 Kč. Cena je ale vykoupena potřebou totální rekonstrukce

Fotografie: Frettie / Creative Commons / Attribution 3.0

Nejlevnější dům na světě nejspíš najdete ve Spojených státech. Tato netradiční nabídka se na trhu s nemovitostmi objevila loni.

Hodně lidí hledá nemovitosti s co nejnižší prodejní cenou. A to i za předpokladu, že budou muset provádět rekonstrukci. A hle, na americkém trhu se v létě 2023 objevila nejlevnější nemovitost na světě! Její prodejní cena byla pouhý jeden dolar (23 Kč). Také se vám to zdá podezřelé? Pojďme se tedy podívat, proč je nemovitost tak levná. A určitě již všichni tušíte, že než se v tomto domě bude moci nový majitel zabydlet, bude ho to stát pěknou hromádku peněz.

Netradiční nabídka nemovitosti

Konkrétní dům, o němž je řeč, a také mnoho podobných, se prodává za jeden dolar v americkém Pontiacu, stejně jako v 60 km vzdáleném Detroitu ve státě Michigan. Města se rozhodla, že tímto způsobem zajistí určitou revitalizaci oblasti. Cena je však velmi zavádějící. Domy jsou v žalostném stavu a v okrajových čtvrtích, kde se nacházejí, je jen málo městských služeb. A tak nabídka není pro místní až tak lákavá, jak by se na první pohled zdálo – uvádí web CNBC.

Jak nejlevnější dům na světě vypadá

Nabízená nejlevnější nemovitost na světě v Pontiacu byla postavena v roce 1956, má dvě místnosti a jednu koupelnu. Budova je zcela zchátralá, podlaha se propadá, stěny jsou poškozené, střechou zatéká a v domku se jistě zabydlela různá zvířátka. Nabídka podle webu StartItUp uvádí: „Nekupujete si jen dům, kupujete si zážitek!“ Před rokem se nejlevnější dům na světě údajně nabízel za více než 4 tisíce dolarů.

Obdobně jako vnitřek vypadá i exteriér. Kolem domu najdete přerostlé křoviny a vše je zarostlé plevelem. Makléři však nabádají zájemce, aby popustili uzdu své fantazii, invenci a kreativitě a vytvořili z domu krásné sídlo. To však nebude levná záležitost. A přitom tento dům snad lze ještě zrekonstruovat. U dalších už mohou být zájemci na pochybách, zda domy spíš nedorazit demolicí a nezačít s novou výstavbou.

Proměna staré garáže na útulné bydlení dopadla na jedničku. Praktický interiér nabízí i kuchyňku

Makléř Chris Hubel se k prodeji domu pro CNBC vyjádřil, že již obdržel přes 200 nabídek, a to od investorů z různých částí světa, nejen z Michiganu. A že se ta nejvyšší z nich vyšplhala již na 30 tisíc dolarů. Co víc k tomu dodat? Jestliže se chcete dočíst o šikovných lidech, kteří si pořídili velice levné bydlení, zkuste články na webu BydlímeÚtulně.

Nejdražší dům v Americe

Nyní zkusme ještě pohlédnout na druhý konec spektra, a to na nejdražší a nejextravagantnější dům ve Spojených státech, který přináší ohromující zážitek z luxusu. Obdržel název The One a jedná se o mega sídlo o rozloze téměř 10 tisíc metrů čtverečných. Sídlo se nachází v Los Angeles, ve čtvrti Bel-Air. V loňském roce (2023) se objevilo na trhu nemovitostí se zalistovanou katalogovou prodejní cenou 295 milionů dolarů. Jednalo se tak o čtvrtý nejdražší dům na světě.

A jen pro vaši představu uvádíme, co všechno sídlo zahrnuje: devět ložnic v hlavní budově, penzion, pokoje pro služebnictvo, několik bazénů a vodní příkop, wellness a lázně, kosmetický salon, doutníková místnost, kuželna se čtyřmi dráhami, multikino s bílými koženými sedadly, zvlněný šestijamkový putting green, golfový trenažer, noční klub s VIP posezením, garáž pro 50 aut, místo, kde se mohou vystavovat exotické vozy, a další.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]