Nejosamělejší dům na světě láká turisty z celého světa. Přístup k němu je komplikovaný

Island, země ohně a ledu, je se svými tři sta dvaceti tisíci obyvateli nejméně zalidněnou zemí Evropy. A také místem kde je nejosamělejší dům na světě. Vzhledem k osídlení země to není až tak výjimečné. Není tu nouze o nejrůznější samoty a odlehlé usedlosti. Mezi ty nejzajímavější patří dům, který se nachází na malém ostrůvku Elliðaey, kde jinak není vůbec nic.

Místo jako stvořené pro hudební tvorbu

Velkého zájmu se tomuto domu dostalo před několika lety v souvislosti s tím, že ho údajně chtěl tehdejší islandský premiér věnovat i s celým ostrůvkem slavné islandské zpěvačce Björk. Ta tam chtěla žít, aby měla klid na svou tvorbu. V novinách po celém světě se tak objevily snímky tohoto osamělého domu na malém ostrůvku. Skutečnost však byla trochu jiná, než jak ji média prezentovala. Zpěvačka sice opravdu projevila zájem o bydlení na místě izolovaném od společnosti, ale nikoli v tomto domě, ale na jiném islandském ostrově. Účastnila se zde veřejné aukce, ale později změnila názor a o ostrov přestala mít zájem.

Jaká je historie tohoto neobvyklého domu?

I přes tento omyl ale zájem lidí o osamělý bílý dům na zelené ploše neopadal. Veřejnost se dále o ostrov zajímala a chtěla znát historii domu. Ostrov Elliðaey je součástí malého islandského souostroví Vestmannaeyjar, které je téměř neobydlené. Objevilo se samozřejmě několik různých verzí vztahujících se k původu domu, mimo jiné že jde o úkryt před apokalypsou či že jde o sídlo tajemného miliardáře. Všechny tyto informace byly samozřejmě nepravdivé, podobně jako ty o zpěvačce Björk.

Ve skutečnosti se na tomto malém ostrově přibližně před třemi sty lety usadilo několik rodin, které zde vytvořily poklidnou společnost, která se zabývala rybolovem a chovem dobytka. Izolovanost ostrova ale s sebou přinášela spoustu praktických problémů, a tak postupem času většina obyvatel odešla z ostrova pryč. Podle historických údajů poslední obyvatel opustil ostrov v průběhu třicátých let dvacátého století. To ale není konec příběhu.

Původní domy se vlivem drsných klimatických podmínek brzy zhroutily, ale v padesátých letech byla islandskou loveckou federací na ostrově postavena speciální chata, která sloužila jako zázemí pro lov papuchalků, kteří jsou vyhlášenou islandskou specialitou. Tato chata je oním záhadným osamělým domem. V chatě dodnes není tekoucí voda ani elektřina, slouží jen jako přístřešek před nevlídným počasím, ale v malém vedlejším domku nalezneme typickou islandskou saunu.

Navštívit ostrov můžete i vy

Na ostrov se dá sice dostat z pevniny na člunu, přístup k domu je ale poměrně náročný a krkolomný. Kromě lovců zde můžete potkat i turisty, cestovní agentury sem totiž pořádají jednodenní zájezdy, neboť zájem o to vidět a vyfotit si tento osamělý domek uprostřed nehostinné přírody na malém ostrůvku v Atlantském oceánu je stále velký.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]