Nemusíte kupovat hnojiva plné chemikálií, abyste vyživili půdu v záhoncích. Takto můžete záhon na zahradě vyživit, a ještě zužitkovat zbytky kuchyně.
Většinu látek obsažených v půdě si rostlina skrz kořeny vytáhne. Nebezpečné a toxické látky obsažené v některých hnojivech se tak bohužel mohou následně objevit i ve sklizených plodech. Pokud začnete hnojit přírodními hnojivy, ušetříte tím nejen životní prostředí, ale i své zdraví a peníze. Snadno tak můžete využít některé zbytky z kuchyně. Vaše zahrada se vám pak v sezóně odmění bohatou a chutnou úrodou.
Nejvhodnější hnojiva pro vaši zahradu
Rostliny potřebují dodat v zásadě pouze 3 hlavní prvky: dusík, fosfor a draslík. Dusík je zodpovědný za růst listů a stonků, fosfor podporuje růst květů a draslík má na starost zdraví a vitalitu rostliny. Neméně důležité jsou pro růst rostlin také hořčík, vápník a síra. Pokud zajistíte svým rostlinám přísun těchto prvků, můžete se těšit na obrovskou sklizeň.
Hnojte kávovou sedlinou
Hnojením kávovou sedlinou obohatíte půdu nejen o dusík, ale také zvýšíte kyselost půdy. Kávová sedlina se skvěle hodí ke hnojení okrasných rostlin, jako jsou zejména růže, magnólie a rododendrony. Obsah kávové sedliny v půdě může dosahovat až 25 %, aby zlepšila celkovou organickou hmotu v půdě.
Využijte slupky od banánů
V banánových slupkách je obsaženo hodně draslíku, fosforu a vápníku, a jsou proto skvělou výživou pro rostliny v období jejich kvetení a rozmnožování. Banánovou slupku stačí jednoduše zahrabat ke kořenům rostlin a nechat ji rozložit. Stejně tak můžete využít i přezrálé banány. Namísto toho, abyste je vyhazovali, je zamrazte a v době květenství je stejně jako jejich slupku zakopejte ke kořenům rostlin.
Hnojení Epsomskou solí
Tato sůl dokáže půdu v záhonech obohatit o hořčík a síru. Tyto prvky ocení obzvlášť rajčata a růže. Epsomskou sůl můžete rozpustit ve vodě a zalévat jimi mladé sazenice a podpořit jejich růst, nebo touto zálivkou zmírnit šok z přesazení. Epsomská sůl zvýrazňuje zelenou barvu rostlin. Abyste si tuto speciální zálivku připravili, smíchejte jednu polévkovou lžíci Epsomské soli se 4 litry vody a hnojte tímto roztokem venkovní i pokojové rostliny.
Hnojivo z vaječných skořápek
Vaječné skořápky slouží nejen jako vynikající hnojivo, ale také skvělý prostředek pro ochranu rostlin před škůdci. Navíc je ve skořápkách bohatě zastoupen vápník, který je pro růst rostlin nezbytný. Vaječné skořápky mohou zabránit hnití rajčat. Stačí skořápky nadrtit a zahrabat je do půdy okolo rajčat. Můžete si připravit i zálivku smícháním 20 skořápek se 4 litry vody. Vaječné skořápky ve vodě několik minut vařte a přes noc nechte vyluhovat. Další den tekutinu sceďte a pomocí rozprašovače nastříkejte přímo na půdu.
Zužitkujte posekanou trávu
V čerstvé posekané trávě se ukrývá bohatý zdroj dusíku. Hnojivo si z trávy můžete vyrobit tak, že 25l kyblík naplníte trávou a zalijete vodou. Pak 3–5 dní necháte trávu ve vodě louhovat. Následně vodu přefiltrujte a smíchejte jednu odměrku vzniklé směsi s 9 litry vody a rostliny tímto hnojivem zalijte.
Hnojení organickým kompostem
Postup přípravy tohoto hnojiva je stejný jako výroba hnojiva z trávy. Naplňte kyblík kompostem, zalijte vodou a nechte 2–3 dny odstát. Nakonec směs přefiltrujte a nařeďte s vodou, aby výsledná barva roztoku připomínala jantar.
Zdroj: Bonasavoir