Za vypalování trávy hrozí vysoká pokuta. Může dosáhnout až 25 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Většině jarních a přípravných prací na zahradách se meze nekladou, nicméně takové vypalování trávy je ze zákona přímo zakázané.

Vypalování či pálení? To je, oč tu běží. Zatímco jedno je zakázané ze zákona, druhé je s opatrností povoleno. Udělejte si jasno v dojmech a pojmech, než se pustíte do jarních úklidových prací. Můžete se tak vyhnout i mastné pokutě.

Vypalování trávy je zakázané

Oheň postupující krajinou působí na první pohled děsivě. Příroda však s tímto elementem žije v symbióze už velmi dlouho a očistné plameny tak na ni mají v mnoha ohledech pozitivní vliv. Cílené vypalování porostů se dělá především zjara, důvodem je obnova půdy, oživení humusové složky a odstranění nežádoucího plevele. Zároveň jde ale o činnost, kterou je potřeba mít pod kontrolou, jinak by mohlo dojít k dalekosáhlým škodám.

Jaká pravidla platí pro vypalování trávy, lze najít v české legislativě hned na třech různých místech. Jedná se o zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a poté zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, jehož úplně znění je č. 91/1995 Sb. – všechny dostupné na portálu ZákonyProLidi. Ve zkratce lze říct, že vypalování trávy je pro fyzické osoby ze zákona zakázané, a to pod pokutou až 25 000 korun.

Pokuta za plevel na zahradě: Bolševník a pajasan dokáže potrápit i peněženku

Pozor si dejte i při pálení

Jak uvádí hasiči pro web ČeskýRozhlas Sever, vypalování trávy je nebezpečné především z hlediska rozsahu. Očista zahradního trávníku se tak snadno zvrtne v požár, který musí dostat pod kontrolu profesionální hasiči. A že se tak děje, dokazují čísla, která uvádí portál HZSČR. Právnické a podnikající fyzické osoby se k vypalování porostu uchýlit mohou, ale pouze za určitých podmínek. Svůj záměr musí např. nahlásit hasičům a v případě nedodržení pravidel jim může být stanovena pokuta až půl milionu korun.

Oheň na zahradě
Fotografie: Pixabay

Jinou situaci pak představuje pálení hrabanky či jiného zahradního odpadu. Tato další poměrně častá jarní práce není zákonem zakázaná, nicméně je potřeba při ní dodržet určitá pravidla. Pálení se nesmí odehrávat během větrného dne, ohniště by také mělo být ohraničené, aby se oheň nemohl rozšířit. Obsáhlejší informace o pálení listí na vlastním pozemku najdete v článku na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*