Kdo vyhazuje kávovou sedlinu do koše, dělá velkou chybu. Odpuzuje totiž škůdce a rostlinám dodává živiny

Fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / Attribution 3.0

Kávovou sedlinu, která vám zůstane na dně šálku, rozhodně nevyhazujte. Má mnohem univerzálnější využití, než by se mohlo na první pohled zdát.

Pauza na kávu skončila a vy sedíte s vychladlým hrnkem plným sedliny v ruce. Co teď? Než bezmyšlenkovitě vylijete zbytky do odpadu nebo je vyhodíte do koše, přečtěte si, o co se takovým jednáním připravujete. Poděkuje vám nejen vaše domácnost, ale i rostliny.

Češi, národ kafařů

Dát si hrnek dobré, horké kávy považuje podle Ipsos za požitek téměř 84 % české populace. Ačkoliv je mezi pijáky kafe více těch, co zastávají rozpustnou variantu, jsou tu i ti, co zůstávají věrni zrnkům. Přestože si díky tomu mohou vychutnat kávu v její výraznější a aromatičtější podobě, následně musí na rozdíl od „nezrnkařů“ řešit zapeklitou otázku – kam s lógrem?

Lógr neboli kávová sedlina obsahuje minerály, které by bylo škoda hodit jen tak do koše. Portál Healthline vyjmenovává, že mezi ně patří například dusík, vápník, draslík, fosfor, hořčík nebo chrom. Většina těchto látek může ještě posloužit dobrému účelu. Asi většina kafařů už někdy slyšela, že sedlinu mohou nějak využít na zahrádce, pravda o tom, co všechno obyčejný lógr zvládne, je ale mnohem pestřejší.

Hřebíček zapíchnutý v citronu ocení celá domácnost. Postará se o zápach i otravný hmyz

Lógr – použití na doma i venku

Kávová sedlina je opravdu všestranná, nicméně mějte na paměti, že není záhodno to s ní přehánět.

  • Odpuzuje škůdce – a to nejen ty venkovní. Na zahrádce se s lógrem nekamarádí třeba slimáci, mravenci nebo krtonožky. Jeho aroma působí odpudivě ale i na domácí otrapy, jako jsou mšice nebo octomilky.
slimák
Fotografie: Pixabay
  • Hnojí zahrádky i pokojové rostliny – může za to především obsah fosforu, draslíku a dusíku. I přes pozitivní účinky by se to ale s „kávováním“ rostlin nemělo přehánět, příliš mnoho dusíku by totiž mohlo narušit pH půdy. Namísto čisté suroviny můžete vyzkoušet i kombinaci lógru s bílými fazolemi, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně.
  • Odstraní zápach ze záchodu – promíchejte pět polévkových lžic s litrem vlažné vody a směs nalijete do toalety. Nechte čtvrt hodiny působit a poté opláchněte. Lógr působí jako pohlcovač pachů, jak uvádí portál RecettesPlat.
  • Peeling – hrubá, ale zároveň jemná lógrová pasta umí doslova divy se suchou pokožkou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*