Neocenitelná rada zahradníka, jak rozmnožit jakoukoliv oblíbenou rostlinu snadno a rychle

Fotografie: Freepik

Pěstujete s láskou mnoho pokojových rostlin a chtěli byste některé z nich rozmnožit? Pak vám poradíme, jak odštípnutým stonkům dodat ty správné živiny. Díky nim pustí dostatečně silné kořeny. Postačí vám k tomu leckdy mnoho běžně dostupných surovin.

Jak posílit tvorbu kořenů?

Kořínky odštípnutých částí pokojových rostlin můžete vyživit těmito metodami:

Med

Je nejen prospěšný pro člověka, ale také pro rostliny. Roztok připravíte z litru a půl vody a lžičky medu. Do vody pak ponořte třetinu stonku a nechte působit asi dvanáct hodin. Následně rostlinku vraťte zpět do odstáté či dešťové vody ve sklenici.

Fotografie: Pixabay

Brambory

Dokážou vyživit kdejakou rostlinku. Standardně se díky nim efektivně rozmnožují například řízky růží. Do brambory udělejte otvor a zasaďte do něj příslušný stonek. Poté dejte hlízu do substrátu dostatečně navlhčeného vodou a čekejte, až rostlina i brambora zakoření. Řízek si z brambory vezme potřebné živiny.

Aloe vera

K urychlení zakořenění přispěje i roztok z vody a 3 až 7 kapek aloe vera. Kromě jiného stimuluje imunitní systém rostlinky.

Fotografie: Pixabay

Vrbová voda

Kořeny se rychleji u řízků pokojových rostlin objeví, pokud je ponoříte do vody, v které předtím klíčilo vrbové proutí či větvičky. Použít je možné i divoký rozmarýn anebo topol.

Jaké další metody pomohou stimulovat tvorbu kořenů?

Použít lze i kvasnicový roztok. Ten připravíte z 10 gramů droždí a litru vody. Do směsi pak ponořte na jeden den odřezek rostlinky. Tak dodáte zeleni dostatek živin. Posléze přemístěte stonek do čisté vody. Kořínky se brzy objeví v plné síle.

Pokud nevěříte alternativním metodám, můžete samozřejmě vsadit na speciální stimulační roztoky ze zahradnictví, které tvorbu kořenů rovněž umocní. Nakonec také pamatujte na to, že bez dostatečně rozvinutého kořenového systému nelze rostlinu zasadit. Nemusí tak prospívat a bude chřadnout. Vhodné je rovněž každou zeleň čas od času přihnojit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]