Nevábný zápach z oblečení má jasnou příčinu. Pračka volá SOS, plíseň se skrývá v místech, kam se člověk normálně nedívá

Fotografie: Depositphotos

Není nad to obléct si čerstvě vyprané, voňavé oblečení. Na druhou stranu, máloco je tak otravné, jako když čerstvě vyprané prádlo prostě páchne kysele.

Určitě už se vám někdy stalo, že jste po praní nebyli příliš spokojeni. Nepříjemný zápach vycházející z oblečení a nevědomost, proč tomu tak je. Problém je ale dost možná právě v pračce, pokud ji pravidelně nekontrolujete a nečistíte. Pračka může být zanešená nečistotou a plísní a nemusíte o tom mít ani potuchy, protože je to skryté mimo váš zrak. Jak to ale zjistit a kde se může nacházet zmíněná plíseň? Možná budete překvapeni.

Kde se to děje a jak to řešit

Problém se zápachem, který vás trápí, se nejspíš nachází v gumovém těsnění pračky. Pračky totiž mohou mít tendenci shromažďovat nečistoty a prach na vnitřní straně této pryže. A časem zde vše bohužel zplesniví a vytvoří se opravdu nepříjemný zápach. Pokud se pod gumu podíváte, možná tam plíseň a nečistoty najdete, ačkoliv vám pračka ještě nezapáchá. Nejlepší je to řešit včas a raději si tato místa hlídat a častěji je kontrolovat.

Fotografie: Pixabay

Jak takovou situaci ale řešit? První věc, kterou byste měli udělat, je samozřejmě zajistit pravidelné čištění pracího stroje. Ale co když se již plíseň usadila? K jejímu odstranění byste neměli používat silné chemikálie, protože to může zničit gumu. Nejjednodušším a nejúčinnějším trikem by mělo být použití obyčejné teplé vody. Až se vám povede plíseň a špínu odstranit, dbejte na pravidelnější kontrolu a čištění. Plíseň v pračce prádlo nemusí jen znečistit, ale může ho i zničit.

Další řešení, jak odstranit plíseň z pračky

Problém s plísní lze vyřešit pomocí produktů, které se nacházejí téměř v každé domácnosti. Prvním účinným trikem je použití octa. Je to prostředek, jenž vykazuje dezinfekční a čisticí vlastnosti, proto se doporučuje k dezinfekci domácích spotřebičů. Abyste s ním pračku účinně vyčistili, důkladně navlhčete hadřík octem a poté otřete všechna plesnivá místa. Poté nalijte trochu octa do nádržky na prací prostředky a nastavte praní na nejvyšší teplotu. Následně spusťte pračku naprázdno. Pro udržení čistoty pračky můžete údržbu po nějaké době zopakovat.

Dalším skvělým trikem na odstranění plísně je jedlá soda. Gumové těsnění je místo, kde se poměrně často shromažďuje voda. Po každém praní by se mělo vyčistit a vysušit, ale ne každý na to pamatuje. A to podporuje růst plísní. Naštěstí tento problém může vyřešit soda, která je přírodním odstraňovačem plísní a nečistot. Abyste se plísně zbavili, nejprve gumový límec vydatně posypte sodou a poté na něj nalijte trochu octa. Nakonec místo přetřete suchým hadříkem a zkontrolujte, zda byla plíseň zcela odstraněna. Nezapomeňte vždy nosit gumové rukavice. To vám umožní správně pečovat o ruce a nehty.

Jak zabránit růstu plísní

Abyste zabránili tvorbě plísní ve své pračce, dodržujte několik jednoduchých kroků. Díky tomu se řádně postaráte o vnitřek pračky a vaše prádlo. V první řadě nenechávejte mokré prádlo v pračce. V opačném případě zajistíte úroveň vlhkosti, která vede k růstu plísní, a koupelnou se začne šířit nepříjemný zatuchlý zápach. Řešením může být pořízení sušičky prádla, díky níž budete moci sušit mokré prádlo ihned po skončení pracího programu.

Fotografie: Pixabay

Po vyprání nezavírejte dvířka a zásuvky pračky. Správná cirkulace vzduchu vám pomůže snadno vyhrát boj s plísní. Důkladně také čistěte zásuvky na prací prostředek a aviváž. Nepřehánějte to s množstvím pracích prostředků, protože spolu s vodou se mohou hromadit uvnitř pračky. Čas od času proveďte „praní naprázdno“. To znamená – nevkládat prádlo dovnitř pračky, ale pouze nastavit program s nejvyšší teplotou praní. Pračka je jedním z nejdůležitějších spotřebičů v domácnosti. Za předpokladu pravidelného čištění může vydržet roky.

Zdroj: Daily Mail

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]