Nevyhazujte kávovou sedlinu. V domácnosti nalezne celou řadu uplatnění

Káva je lahodný nápoj, bez kterého si nedokážeme představit svůj den. Ranní snídaně, setkání s přáteli, odpolední káva u televize, knihy nebo jen tak na terase, to všechno by byl jen poloviční zážitek, pokud bychom si nedali kávu. Chuť a pohoda ale nejsou jediné, co nám může nabídnou. Kávová sedlina, kterou máme většinou tendenci vyhazovat do odpadkového koše, nám může poskytnout tolik zajímavých využití.

Využijte z kávy vše, co nabízí

Spousta lidí vůbec netuší, jak lze kávovou sedlinu využít mnoha způsoby. Je vhodná:

  • Jako peeling pokožky
  • V boji proti celulitidě
  • Pro tmavší barvu vlasů
  • K osvěžení domu
  • Na hnojení květin

Pokud nebudete kávovou sedlinu neustále vyhazovat do odpadků, ale pokusíte se ji pokaždé využít v některém z uvedených bodů, budete nejen ekonomičtější, ale i ekologičtější. Většina lidí se mylně  domnívá, že kávová sedlina je odpad, ale to, že ji nemůžete konzumovat, ještě neznamená, že ji nutně musíte odstranit.

Peeling pokožky

Exfoliace je nezbytná pro jemnou, měkkou a regenerovanou pokožku. Zrnka z kávové sedliny jsou ideální pro odlupování odumřelých kožních buněk. Navíc jako přírodní látka je káva vhodná pro všechny typy pleti.

Připravte si vlastní peeling tak, že smícháte jednu čajovou lžičku olivového oleje s polévkovou lžící kávové sedliny a míchejte, dokud nezískáte hustý krém. Peeling vmasírujte do pokožky krouživými pohyby. Dejte si pozor na oblast očí, kde je kůže tenká a příliš jemná. Poté nechte pár minut působit a opláchněte vlažnou vodou. Proceduru opakujte jednou týdně.

Boj proti celulitidě

Kofein je skvělou zbraní proti celulitidě. Tento alkaloid dokáže stimulovat odstraňování tuku a působit jako produkt proti celulitidě. Nejenže tuk odbourává, ale také brání jeho nadměrnému ukládání v buňkách. Smíchejte 40 gramů kávové sedliny se dvěma polévkovými lžícemi kokosového oleje s hrstí nasekaných lístků šalvěje.

Nyní naneste podomácku vyrobený kosmetický přípravek na pokožku a opět krouživými pohyby vmasírujte do míst postižených celulitidou. Snažte se dodržet dobu minimálně 5 minut. Veškeré zbytky kávy smyjte vlažnou vodou. Peeling provádějte alespoň dvakrát týdně, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Barvení vlasů

Vaše vlasy jsou příliš světlé a vy byste si je chtěli ztmavit přirozenou cestou bez chemikálií. Abyste zbytečně neutráceli v kadeřnických salónech a zároveň šetřili své vlasy, rozhodněte se pro kávovou sedlinu. Připravte si dva litry vody a přidejte dva šálky kávové sedliny.

Na mírném ohni přiveďte k varu. Před aplikací na vlasy nechte trochu vychladnout a nechte přecedit, aby se vám ve vlasech neusazovala kávová zrnka. Pokud vás zároveň trápí lupy, kávová sedlina je také skvělým řešením.

Osvěžení domácnosti

Zápach z vaření, cigarety, čisticí prostředky, to všechno a mnohem více může zamořit vaši domácnost nepříjemnými pachy. Zpravidla situaci řešíme zakoupením různých osvěžovačů vzduchu, ale i ty jsou plné chemikálií, které nakonec dýcháme po celý den, aniž bychom si to pořádně uvědomovali. Navíc osvěžovače zápach pouze zakrývají, ale neodstraňují. Za to kávová sedlina ano.

Chcete-li svou domácnost zneutralizovat, jednoduše smíchejte šálek kávové sedliny s 5 kapkami vanilkového extraktu a umístěte na místo, které chcete provonět a zbavit zápachu. Domácí vonný přípavek můžete uložit v obývacím pokoji, v kuchyni nebo dokonce i do lednice, kde je zpravidla zápach největší.

Hnojení rostlin

Jste-li milovníci květin, ale zároveň pěstitelé začátečníci, může pro vás být problém, jak rostliny doma nebo i na zahradě udržovat krásné a živé. Než abyste četli stovky knížek, co a jak, máme pro vás jeden jednoduchý, ale efektivní tip. Pro oživení a zvýšení úrodnosti květin, zvažte použití kávové sedliny. Smíchejte ji s vodou a pravidelně hnojte, aby byly rostliny silnější a vydržely vám co nejdéle.

Úvodní Fotografie: Freepik