Kompost je geniální vynález. Vezmete zbytky z kuchyně, které byste jinak vyhodili, smícháte je se vzduchem a mikroby a vyrobíte úplně úžasné přírodní hnojivo. Podobně je na tom i banán.
Co je přírodní, je mnohem lepší než uměle vyrobené a chemické. To je zcela jasné. Věděli jste, že banánové slupky mohou mít další využití? Po konzumaci banánů slupky rozhodně nevyhazujte, mohou se vám totiž hodit jako hnojivo. Jde pravděpodobně o nejužitečnější kuchyňský odpad, který využijete na své zahradě.
Banánové slupky obsahují draslík
Téměř každý zahradník ví, že rostliny potřebují makroživinu trifecta – draslík, fosfor a dusík. Právě tyto tři živiny jsou důležité pro růst a zdraví rostlin. A to je důvod, proč komerčně vyráběná hnojiva mají tyto látky vždy vypsané na svém obalu. Potřeby rostlin se liší, ale mnoho z nich si vede skvěle, pokud je hnojíte hnojivem ze slupek. A proč? Protože banánové slupky jsou jedním z nejbohatších zdrojů organického draslíku.
Draslík pomáhá téměř při každém chemickém a metabolickém procesu, ke kterému dojde během života rostliny. Od pohybu živin a vody z buňky k buňce až po kontrolu enzymů. Ve všem hraje roli draslík. A banánové slupky ho mají dostatek. A nejen to. Obsahují také síru, hořčík, mangan a vápník. Každá z těchto živin má svoji důležitou roli ve zdraví rostlin. Banánové slupky navíc neobsahují dusík, to je důležité si uvědomit.
Na rajčata je to ideální hnojivo
Vzhledem k tomu, že slupky od banánu nemají dusík, jsou skvělé zejména pro rajčata, okurky, papriky nebo ředkvičky. A jak si tedy vyrobit zázračné hnojivo na tyto druhy zeleniny? Je to jednoduché, potřebujete banánové slupky, destilovanou vodu a uzavíratelnou nádobu, třeba velkou láhev na okurky. Slupky zalijte vodou, uzavřete sklenici a nechte ji týden až dva odležet. Poté slupky vyjměte. Nyní už splnily svou funkci a můžete je s klidem vyhodit.
Hotové hnojivo pak zřeďte vodou v poměru 1:4 a zalévejte s ním svoji zahrádku. Hnojiva si samozřejmě můžete udělat mnohem více, pokud máte dostatek slupek a dostatečně velkou nádobu. Rostliny tímto hnojivem zalévejte jednou týdně. Na výsledky si zřejmě počkáte, buďte trpěliví. Hnojit začněte ve vegetačním období a používejte ho neustále. Hnojivem zalijte také rostliny, kterým žloutnou spodní listy, nebo které rostou pomalu – chybí jim totiž draslík.
Zdroj: RuralSprout