Spadaná jablka mohou být ještě k užitku, pokud je zavčas posbíráte. Necháte-li je v trávníku víc než dva dny, tak vám určitě shnijí.
V srpnu, září a říjnu dozrávají různé druhy jablek. Po sklizni a během ní je jich přirozeně spousta na zemi. Mnohé z nich jsou ještě dobré k jídlu, ale většina jich je natlučená, a to je počátek zkázy. Proto je zapotřebí je sbírat. Máte-li pod stromy trávu a používáte výkonnou sekačku (anebo spíše traktorovou sekačku), můžete vše posekat, a pak dát do kompostu. Jinak musíte spadaná jablka sbírat, běžnou sekačku byste si mohli zničit.
Natlučená být jablka mohou
Spadaná jablka mohou být velmi užitečná. Existuje řada důvodů, proč je nevyhazovat. Především, jablka na zemi mohou sloužit jako zdroj potravy pro ptáky i hmyz. Kromě toho, pokud spadaná jablka pravidelně sbíráte a nenecháte je hnít, můžete je využít v domácnosti na výrobu jablečného moštu nebo jablečného octa. Pro notný obsah pektinů je můžete přidávat do ovocných džemů nebo chutney (čatný).
Anebo můžete spadané ovoce využít jako doplňkové krmivo pro svá hospodářská zvířata (kozy, ovce, vepř, králíci; i slepice a kachny si je občas rády sezobnou). Pro všechny tyto účely je nutné, abyste sbírali spadaná jablka každý den. Když se totiž plody při pádu ze stromu potlučou, během dvou dnů začnou podléhat rychlé zkáze. Okrájené ovocné slupky můžete využít, o čemž jsme již na BydlímeÚtulně psali.
Posekanou trávu už nikdy nevyhazujte do popelnice. Využijte ji jako hnojivo a kvalitní kompost,
Nahnilé plody vyhoďte do popelnice
Je-li jablko, byť i jen částečně, nakažené plísní nebo hnilobou, v žádném případě ho nekonzumujte, ani nevykrajujte zdánlivě zdravou část. I v té části, která se vám jeví jako zdravá, už jsou spory plísní nebo hniloby (monilióza), popřípadě bakterie. Jsou-li spadaná jablka už horší jakosti (nikoliv však shnilá), rozhodně je ještě lze přidat do kompostu, píše se na webu Xitrosti. V kompostu k nim přidejte trochu dřevěného popela a pár hrstí zeminy.
Když necháte jablka ležet na zemi delší dobu, podlehnou hnilobě a plísním. Pokud se toto stane, pak nezbývá nic jiného, než vyhodit jablka do popelnice, případně je spálit. Jinak by totiž napadené plody, které zůstanou na zemi, mohly rozšiřovat choroby na okolní ovocné stromy. A také na vaši zahradu přitahují hlodavce a škodlivý hmyz (krysy, myši, brouci), uvádí web PeppersHomeAndGarden.
Napište komentář