Celé Česko se bouří proti novému stavebnímu zákonu. Tyto změny způsobují problémy doslova každému

Fotografie: Freepik

S určitými problémy, které nastaly majitelům nemovitostí a stavebníkům kvůli stavebnímu zákonu, si neví rady ani sám zákon, ani kompetentní úředníci.

Debata o kompetentnosti úředníků by byla asi na delší dobu, každopádně se zdá, že nový stavební zákon v sobě nese některé nesrovnalosti. Ale pojďme od obecného ke konkrétnímu. V poslední době toho čeští stavebníci i zaměstnanci stavebních úřadů musejí snést opravdu hodně.

Dodatečné povolení stavby

Stávají se situace, že občan zdědí nebo koupí nemovitost a zjistí, že na ní byly v minulosti provedeny stavební úpravy, které nebyly řádně povoleny. Tedy černá stavba. Aby měl vše v pořádku, má zájem o legalizaci, a to formou dodatečného povolení stavby. A stavební úřady nevědí, jak postupovat a takový případ vyřešit. Tedy nevědí pouze podle nového stavebního zákona. Starý zákon toto řešit uměl. Prostě vedl dvě řízení: jedno k odstranění stavby a druhé k jejímu dodatečnému povolení.

Avšak v novém zákoně by měla být dvě řízení v jednom. Žadatel o dodatečné povolení stavby musí předložit dva projekty. Jeden na demolici, tedy k odstranění stavby (ten stojí asi 15 tisíc korun), druhý na dodatečné stavební povolení (ten vyjde cca na 50 tisíc korun). Pracovníci stavebních úřadů si s vyřízením neumí poradit, píše se na webu TN. A tak tyto žádosti leží na úřadech ladem a doplácí na to občan ČR.

Za používání starých kotlů může hrozit pokuta až 50 000 Kč. Cílem je ochrana životního prostředí

Problémy kvůli metru navíc

Anebo – žádáte o dodatečnou kolaudaci stání u domu, neboť černé stavby se nepromlčují, jak uvádí web ARWS. Kdyby bylo stání o jeden metr čtverečný menší, nevztahovalo by se na ně stavební povolení. Jenomže právě kvůli tomu jednomu metru žádáte o dodatečnou kolaudaci, a ono se nějak nevede. Právě to se stalo panu Davidovi z Liberecka. Když zjistil, že stání je o onen metr větší, chtěl mít vše v pořádku.

Projekt k demolici i ke stavbě je nutný
Fotografie: Pixabay

Vzal tedy projekt, souhlas souseda a vyjádření majitelů inženýrských sítí a na stavebním úřadu o dodatečnou kolaudaci požádal. A čeká. Čeká už půl roku a nic se neděje…

Starý versus nový stavební zákon

Oproti znění starého stavebního zákona došlo k výraznému zpřísnění požadavků pro dodatečné povolení stavby. Mělo to vést k větší motivaci stavebníků, aby byly jejich stavební záměry realizovány pouze v souladu s právními předpisy a předešlo se černým stavbám. V původním návrhu nového stavebního zákona byly podmínky tak přísné, že dodatečné povolení stavby bylo prakticky nemožné.

V konečné podobě však došlo k rozvolnění podmínek pro dodatečné povolení a kolaudaci, jenže se stejně nějak nedaří… Tak kde je vlastně chyba? Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali také o tom, jak stavební úřady trestají nekázeň stavebníků.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*