Objevte levné a účinné hnojivo na orchideje pro bohaté kvetení a zdraví rostlin

Fotografie: Freepik

Orchideje patří mezi jedny z nejvíce oblíbených pokojových rostlin. A není se čemu divit, protože jsou krásné, dlouho kvetou a navíc jejich pěstování je v zásadě nenáročné. Pro pravidelné kvetení totiž potřebujete především správně zvolené stanoviště a občas doplnit živiny v podobě kvalitního hnojiva.

Právě na jedno z možných hnojiv se podíváme i v tomto článku. Uvidíte, jak pozitivně budete překvapeni skvělým účinkem na vaše orchideje.

Proč potřebujete orchidej hnojivo?

V přírodě rostou orchideje přichycené například na stromech. Obecně jsou zvyklé na místa a substráty s menším množstvím živin. Pro bohaté kvetení však potřebují dostatek energie, aby došlo k energeticky náročné tvorbě květního stvolu. Kromě klasických komerčních hnojiv si můžete vyzkoušet i vlastní a o něco více ekonomickou variantu.

Co budete potřebovat pro domácí hnojivo na orchideje?

  • Banánovou slupku
  • Vodu
  • Nebo naopak troubu pro vysušení

Proč právě banánovou slupku? Důvod je velmi jednoduchý. Obsahuje totiž pestré spektrum přesně těch živin, které podporují bohaté kvetení. Konkrétně jde o bohatý obsah draslíku fosforu, dusíku a hořčíku.

Jak si připravit vlastní hnojivo?

Velkou výhodou tohoto hnojiva na orchideje je vlastně to, že je zdarma. Banánové slupky jsou stejně odpadem, který se vyhazuje, tak proč je nezkusit ještě trochu zužitkovat.

Na výběr máte ze dvou různých metod pro přípravu hnojiva. Pro zajímavost můžete vyzkoušet obě a aplikovat na dvě různé orchideje, ať porovnáte, která z nich je účinnější a přináší lepší výsledky.

Výluh z banánové slupky

První varianta představuje jakýsi banánový čaj. Nechte oloupané banánové slupky chvíli na slunci, až budou lehce tuhé. Potom je nakrájejte a povařte menší množství v množství vody, kterou využijete v rámci jednoho zalévání svých orchidejí.

Fotografie: Pixabay

Slupky ve vodě chvíli povařte. Nechte vychladit a následně s tímto výživným výluhem polijte kořeny orchidejí. Díky povaření došlo k uvolnění důležitých živin přímo do vody.

Banánový prášek

Druhou variantou hnojiva, které si klidně uschováte i na pozdější použití, je banánový prášek. Slupky jednoduše pokrájejte na menší kousky a dejte do trouby usušit. Později je rozemelte a vzniklý prášek si uschovejte. Jednou za čas nasypte menší množství ke kořenům a zkombinujte se zálivkou.