Osvědčené postupy pro pěstování pokojovek. Rostliny budou krásné po celý rok

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny hlavně v zimním období trpí. Na vině je nejen topná sezóna a naplno spuštěné radiátory, které vysušují vzduch v místnosti, ale také nedostatečný přísun čerstvého vzduchu nebo ofouknutí rostlin při otevírání oken. Zimní období je pro rostliny náročné, při dodržení pravidel o péči však budou prospívat nehledě na roční období.

Pravidelná zálivka

Zatímco v letním období a parném počasí rostliny potřebují každodenní pravidelnou zálivku, v zimě u nich nedochází k takovému energetickému výdeji, aby spotřebovaly tolik vody. Před zaléváním se proto ujistěte, že rostlina potřebuje skutečně zalít. Postačí prozkoumat zeminu, zda je oschlá. Strčte prst do hloubky asi 3 cm a zjistěte, zda je i v této vrstvě zemina suchá. Poté teprve zalijte rostlinu dle potřeby.

Hydratujte listy

Vzduch v bytovkách a panelových domech je obecně sušší, proto dochází také k vysušování listů, které následně žloutnou a opadávají. Chraňte proto listy před vysušováním pravidelným ošetřováním vlhkým hadříkem. Hadřík namočte do čisté vody a všechny listy z vrchu i zespoda otřete. Rostlině se bude lépe dařit.

Pro zvlhčení vzduchu je nadto dobré položit mokrý ručník nebo mělkou misku s vodou na radiátor. Pro kompletní hydrataci rostliny můžete postříkat listy pomocí rozprašovače nebo na několik dní přesunout květník do koupelny, kde je vyšší vlhkost a nechat rostlinu vstřebat vlhkost do listů. Osvěžení rostlinám jedině pomůže, budou vypadat čerstvě a svěže.

Zalévejte ráno

Existují dva druhy zalévání pokojových rostlin. Běžnější způsob je litím vody do květináče shora. Tento způsob je rychlý, ale dbejte, abyste nezalévali pouze rostlinu v okolí kmene, ale také zeminu v okolí. Voda jinak může podél kořínků rychle protéct do podmisky. Rostliny by neměly stát ve vodě, přebytečnou vodu pak slijte.

Druhý způsob je časově náročnější, protože vyžaduje přesun květníků do velké nádoby s vodou. Pod pojmem zalévání zdola si většina představí nalití vody do podmisky, není tomu tak. Je nutné naplnit dostatečně hlubokou a velkou nádobu vodou, přesunout do ní květníky a nechat rostliny nasát vodu. Postupně dojde ke zvlhčení zeminy. Poté přesuňte květníky zpět na původní místo.

Voda nesmí být ledová ani příliš teplá

Jakou vodou zalévat, aby se rostlinám dařilo? Některé rostliny jsou obzvláště citlivé na teplotní výkyvy, proto zalévejte odstátou vodou. Nejlépe načepujte konvičku den předem, voda bude mít ideální teplotu a vyprchá chlor z vodovodního řadu.

V případě vody ze studny nebo vrtu dejte pozor, aby nebyla voda příliš ledová, ideálně by měla mít 17 °C. Teploty vyšší než pokojové ale rostlinám také nesvědčí, vyšší teploty by mohly pokojovkám uškodit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]