Vyvarujte se nejčastějších chyb při pěstování zeleniny a zvyšte tak její úrodu

Zahrádkaření patří k oblíbeným způsobům trávení volného času. V dnešní době je navíc i způsobem, jak si aktivně odpočinout a odreagovat se od stresu. Mnoho lidí také touží po vypěstování vlastní zeleniny a ovoce, kterými si mohou zpestřit svůj jídelníček. Především amatérští zahrádkáři se ale občas dopouštějí určitých chyb, které mohou mít na úrodu či sklizeň negativní vliv. Které to jsou?

Plýtvání semeny

Jednou z klasických chyb je používání přílišného množství semínek. Mnoho nezkušených zahrádkářů se totiž mylně domnívá, že více znamená lépe, protože ne všechna semínka vyklíčí. To ale není pravda, naopak pokud do důlku vložíte velké množství semínek, vzájemně se zadusí a nevyroste ani jedno. Proto se obecně doporučuje do každého důlku vložit pouze dvě až tři semínka.

Špatně zvolené místo

Další častou chybou je nevěnování pozornosti specifickým podmínkám, které určité plodiny vyžadují z hlediska umístění. Nejčastěji se tato chyba týká toho, že pro zeleninu vybereme místo, kde není dostatek slunce. To je ale problém, neboť většina zeleniny pro svůj růst potřebuje alespoň šest hodin slunečního svitu denně, a pokud ji vysadíme do stínu, může to mít velmi negativní vliv na úrodu. Pozornost se vyplatí věnovat také tomu, jakou půdu daná rostlina vyžaduje, zda spíše písčitou či humózní.

Málo, nebo naopak příliš mnoho živin v půdě

Zatímco pokojovým rostlinám většina lidí pravidelně dopřává hnojivo a také přesazování, u venkovních rostlin na důležitost kvality půdy poněkud zapomínáme. Mylně se domníváme, že venkovní půda dodávání živin nepotřebuje. To ale není pravda, i venkovní půda je rostlinami vysilována, a pokud chceme, aby naše úroda byla bohatá, vyplatí se dodat živiny i na zahrádku.

Druhým extrémem pak je, že někteří lidé to s použitím hnojiva přeženou a půdu i rostliny poničí. Pozor si dejte také na používání hnojiv s vysokým obsahem dusíku, ta svědčí listové zelenině, ale u ostatní druhů zeleniny nebo ovoce mají za následek malé množství plodů.

Zalévání v nesprávnou denní dobu

Jednou z nejhorších chyb, které se můžeme na zahrádce dopustit, je špatné zalévání. Rostliny na zahrádce bychom měli zalévat buď brzy ráno, nebo navečer. Pokud totiž budeme zalévat například v poledne, ostré slunce způsobí, že většina vody se vypaří rychleji, než pronikne ke kořenům, a my se budeme ptát, jak je možné, že naše rostliny schnou, i když je pravidelně zaléváme.

Zapomínáte na počasí

Pokud máte zahrádku, vyplatí se vám sledovat bedlivě předpověď počasí. Nejen z hlediska možného deště, v tom případě víte, že nemusíte zalévat, ale pozornost byste měli věnovat také větru, neboť silný vítr může snadno polámat nezajištěné vyšší křehké rostliny. Dalším nepřítelem jsou přízemní mrazíky.

Podceňujete včely

Nezapomeňte na to, že aby vaše rostliny plodily, je nutné, aby byly opylované. Z tohoto důvodu se vyplatí nalákat na vaši zahradu včely. Stačí jednoduše mezi zeleninu či ovocné stromy vysadit kvetoucí rostliny, které včely přilákají.

Fotografie: Pixabay, iStockphoto

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]