Zeleninu zvládnete vypěstovat v plastových lahvích na parapetu či balkoně. Poroste jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat v plastových lahvích. Úžasný trik spočívá v jednoduchém procesu, který umožňuje pracovat s nedostatkem prostoru.

Jestliže nemáte dostatek prostoru ke kultivaci a pěstování, nezoufejte. Díky tomuto triku s plastovými lahvemi budete mít opravdu bohatou úrodu. K tomu, abyste docílili opravdu velkých pěstitelských úspěchů, vám pro začátek budou stačit jen použité plastové lahve od nápojů, nůžky, šrouby, provaz, pravítko a tužka. Hodí se i páska a zapalovač. Tedy věci, které má doma snad opravdu každý z nás.

Uspořádání na zemi

Jestliže budete plastové lahve dávat na zem do horizontální polohy, moc práce vás nečeká. Jednoduše vyřízněte na lahvi obdélník a pak do ní vložte půdu a rostlinu, kterou v ní chcete pěstovat. Lahev tak bude fungovat obdobně jako květináč. Jestliže dáváte přednost vertikálnímu vyrovnání, pak je třeba trochu více práce. Nejprve je nutné na stranách nádob vyříznout obdélník.

Následně musíte do lahve vyvrtat otvory. Měly by být dva, abyste jimi mohli protáhnout provaz. Ten je vhodné před navázáním opálit na koncích zapalovačem, aby nekoukala žádná vlákna, která by bránila protažení otvory. Na dno lahve je vhodné umístit voděodolnou pásku. Důležité je také změřit rostlinu, aby byla na výšku nádoby. Lahve můžete natřít barvou, aby vám ladily do zahrady.

Fotografie: Depositphotos

Jaké rostliny pěstovat

Do plastových lahví můžete dát například jahody, ananas nebo červenou řepu. Stejným způsobem lze pěstovat také zelené fazolky, rajčata, hrášek, ředkvičky, hlávkový salát, nebo dokonce česnek. Jedná se o vhodný způsob i pro pěstování pažitky nebo chilli. Je to zkrátka jen a jen na vás. Pěstování v lahvích je výhodné hlavně pro ty, kteří mají například jen byt s balkonem a nemají k dispozici zahradu.

Uvidíte, že vypěstované ovoce nebo zelenina budou úplně jiné než ty z obchodu. Pokud si chcete hlídat váhu a jídelníček, je to pro vás ideální příležitost, jak opravdu vědět, co jíte. Budete znát původ plodů, a navíc si je ještě oblíbíte, protože jejich chuť vás zkrátka ohromí. Příští rok už nebudete chtít jiné a vaše pěstitelské PET lahve se pravděpodobně ještě rozrostou o další.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]