Oblíbenou techniku ombré lze uplatnit také při zdobení interiéru

Techniku ombré zná patrně každý především z oblasti krásy. Používá se k barvení vlasů či nehtů. Využít ji však lze také při zkrášlování interiéru. Ombré styl představuje vícebarevné zářivé pruhy s postupným barevným přechodem, který postupuje od nejsvětlejšího k nejtmavšímu. Tento styl není žádná novinka, nicméně je stále velmi populární a těší se velké oblibě.

Tento výraz (odstíněný) pochází z francouzštiny. Technika není žádnou novinkou, vznikla již ve 40.letech 19. století.

Luxusní světlé až tmavé odstíny vytvářejí dramatický efekt kdekoli se používají. Ombré styl najdete všude a na všem, od módy po domácí výzdobu a dokonce i na zdech. Může být začleněn do různých stylů. Techniku ombré lze použít na nábytku, bytových textiliích i při výmalbě stěn. Různá intenzita zbarvení dodá interiéru netradiční a velmi zajímavý vzhled. Ať už se rozhodnete použít ombré na závěsech, koberci, komodě, šatní skříni nebo výmalbě stěn.

Pokud máte rádi barvy, jako je bílá a šedá, ale máte dojem, že jsou příliš fádní, zkuste právě tuto techniku a váš interiér nabude zcela nové rozměry. Zvlášť působivě vypadá použití pastelových barev. Tudíž dáváte-li přednost barevnému interiéru, i tak je možné barvy úžasným způsobem do interiéru začlenit.

S aplikací barvy postupujte vždy tak, aby nejkoncentrovanější (nejvýraznější) barva byla ve spodní části předmětu, zdi, látky apod. Směrem nahoru je pak potřeba na sytosti barvy ubírat. Není to složitá technika, ale vyžaduje cit pro barvy a zručnost. Případně se můžete inspirovat, pokud si netroufáte sami na určitou kombinaci barev.

Na nábytku uplatníte ombré jednoduchým způsobem. Stačí, když šuplíky komody natřete každý jinou barvou, při zachování stupňování sytosti. Pokud jste kreativní, můžete si vytvořit zajímavý závěs, záclonu, povlečení, stěnu, nábytek, kobereček. A pokud se vám tvořit nechce, dá se koupit i mnoho hotových výrobků. Zajímavě vypadá také schodiště zdobené touto technikou. Uplatnit ji můžete zkrátka na všem a všude.

Obrázky: architectureartdesigns.com