Šeřík, tedy keře, které známe z našich sídlišť i zahrad a jejichž omamná vůně linoucí se z vínových, lila, růžových či bílých květů, je pro mnohé signálem, že jaro je již v plném proudu. Pokud i vy toužíte po tom, aby šeřík zpříjemnil a zkrásnil vaši zahradu, tak věřte, že na jeho pěstování není nic složitého. Připravili jsme pro vás několik nejdůležitějších rad a informací.
Nespočet druhů a barev
S šeříky se můžeme setkat nejen v Čechách, ale také v mnoha dalších zemích světa. Možná vás překvapí, že patří mezi olivovníkovité rostliny a v současné době je známých více než třicet různých druhů šeříku, ne všechny se ale hodí pro pěstování v našich podmínkách.
Nejrozšířenějším druhem je u nás šeřík obecný, dále pak také šeříky karpatský a čínský. Druhou věcí, kterou je třeba zvážit, je velikost a tvar šeříku v závislosti na tom, kolik prostoru mu můžeme na naší zahradě poskytnout. V nabídce jsou nižší i vyšší keře, ale také stromy, které mohou dorůstat výšky až sedmi metrů. Dalšími faktory, které při výběru vhodného šeříku zvažujeme, je samozřejmě barva jeho květů, k sehnání jsou všechny odstíny od bílé až po tmavě fialovou.
Sázení šeříku a následná péče
Výhodou šeříku je jeho nenáročnost, která je také jedním z důvodů, proč se s ním tak často setkáváme i na sídlištích. Nevyžaduje žádné specifické podmínky, dobře snáší sucho i mokro, stín i slunné místo. Stejně nenáročný je i na pH půdy, dobře roste v zásadité i kyselé půdě.
Nejvhodnější je šeřík zasadit na podzim, kdy přes zimu bude mít šeřík dostatek času vytvořit si dobrý kořenový systému, a my ho tak následující vegetační sezonu nebudeme muset tolik zalévat. Pokud se rozhodnete šeřík vysadit až na jaře, počítejte s nutností pravidelné zálivky. Při sázení je rovněž vhodné do jámy vložit zeminu smíchanou s kompostem, což rostlině zaručí dostatek živin. Zároveň je vhodné šeřík několik hodin před vlastní výsadbou namočit do vody, aby kořeny natáhly vlhkost.
První dva roky po výsadbě je vhodné šeříky zalévat, především pokud je sušší jaro, v následujících letech to již není nutné. Zároveň, pokud chceme mít bohaté a dlouho trvající květy, je vhodné rostlině dopřát trochu hnojiva a během kvetení ostřihávat odkvetlá květenství, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala následnou tvorbou semínek. Pokud chcete mít rostlinu tvarovanou do určitého tvaru, není to žádný problém. Nejvhodnější je šeřík ořezat či ostříhat v době po odkvetení.
Škůdci a choroby
Vzhledem ke své nenáročnosti šeříky netrpí téměř žádnými chorobami. Pouze pokud je vysadíte do kyselé či příliš mokré půdy, musíte počítat s jejich pomalým růstem a menším množstvím květů. Z hlediska škůdců jsou nejčastějším problémem mšice. Je vhodné proto čas od času rostliny ošetřit mýdlovou vodou či speciálním insekticidem.
Fotografie: DepositPhotos, Pixabay