Herbicid ze spíže: Na pletí plevele funguje obyčejný ocet, který neškodí okolním rostlinám

Fotografie: Depositphotos

Cílem mnoha zahradníků je efektivně likvidovat nežádoucí plevel. Účinný přírodní prostředek máte na dosah. Ocet má v kuchyni totiž skoro každý.

Každý, kdo má zahradu, to zná. Je to nádhera, ale radost dokáže zkazit otravný plevel. Válčit s ním lze mnoha způsoby. Chemické přípravky na hubení plevele seženete v hojném počtu v regálech supermarketů nebo ve specializovaných prodejnách. Přírodní herbicidy, které nejsou toxické pro zdraví a životní prostředí, jsou ale mnohem lepším řešením. Ingredience pro výrobu některých z nich najdete i doma ve spíži. Jedním z nich je bílý ocet, jehož vlastnosti jsou pro boj s plevelem vynikající.

Ocet zatočí s plevelem

Bílý ocet je ve válce s plevelem účinnou zbraní. Důvodem je kyselina, kterou obsahuje. Pokud máte doma ocet jakéhokoli typu, klidně ho na tento úkol použijte. Krom toho má také tu výhodu, že nezaškodí okolním rostlinám, kterým nechcete ublížit. Buďte však opatrní a během aplikace se rostlin přímo nedotýkejte, abyste nezahubili i je. Také se doporučuje aplikovat octový roztok za slunečného počasí, protože UV paprsky účinky octa při vymýcení nežádoucího plevele ještě podpoří.

Výroba je jednoduchá

Výroba octového roztoku vám nezabere mnoho času. Pokud chcete, aby fungoval co nejlépe, zkombinujte ho s hrubou solí a prostředkem na mytí nádobí. Přidejte sklenici prostředku na mytí nádobí a lžíci soli do 3 až 4 litrů bílého octa. Vše důkladně promíchejte, aby se ingredience propojily. Potom už jen hotovou směs přelijte do rozprašovače. Před každým použitím protřepejte. Při aplikaci se vezměte na pomoc ochranné brýle a rukavice.

Místo ruční pletí pomůže ocet
Zdroj: Pixabay

Další techniky pro boj s plevelem

Ocet není při likvidaci plevele všemocný, ale můžete ho zkombinovat s dalšími metodami. Pomoci dokáže například vroucí voda. Tou jednoduše plevel polévejte, dokud nezahyne. Pozor na případné rostlinky okolo, abyste si neponičili i je. Vyzkoušet můžete stolní olej. Naneste ho na listy plevele štětečkem – olej plevel udusí. V boji s plevelem s dlouhými kořeny, například svlačcem, pomáhá tvrdý alkohol, který plevel dehydratuje. Stačí smíchat panáka s půllitrem vody a plevel postříkat.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]