Kuchyňská houbička je rájem pro bakterie. K její očistě přitom stačí obyčejná sůl a ocet

Fotografie: BydlímeÚtulně

Houbička na nádobí je obvyklým nástrojem očisty talířů či hrnců. I ona sama ovšem potřebuje jednou za čas důkladně vyčistit. A to se dá snadno provést jedním trikem.

Ve většině domácností má houbička pevné místo u dřezu nebo jinde v kuchyni. Poměrně rychle se ale stává dosti nehygienickou. To je zvlášť problematické vzhledem ke skutečnosti, že s ní myjete nádobí, ze kterého následně jíte. A i když si myslíte, že jste ji dostatečně opláchli, nikdy to nevychytáte úplně. Na povrchu zůstávají mikroskopické zbytky jídla, což nevyhnutelně vede k rozvoji bakterií. Jak tedy houbičku opravdu pořádně vyčistit?

Dezinfekce houbičky na nádobí

Nejlepším postupem je samozřejmě pravidelná dezinfekce. Existuje hned několik postupů s různou mírou časové náročnosti a výslednou efektivitou. Jak tedy na to? Nejdříve vložte houbičku do misky nebo boxu na potraviny. Posypte ji lžící soli a přidejte lžíci octa. Celé to pak zalijte vroucí vodou a počkejte asi 15 minut. Po konci lázně houbičku vyndejte a umyjte ji pod vodou.

Očista v mikrovlnné troubě

Houbičku namočte do vody a pak ji dejte do mikrovlnné trouby. Tu zapněte na pouhých 30 sekund, což houbičce postačí na osvěžení. Na vyjmutí si vezměte rukavice nebo kleště, houbička bude velmi horká.

Všemocný ocet proti bakteriím a myčka nádobí

Ocet umí dokonale zabít bakterie a kromě dezinfikování také likviduje velmi nepříjemné pachy. Do misky tedy nalijte dostatečné množství octa a houbičku v něm důkladně vymáchejte. Po několika minutách bude jako nová. Spolu s nádobím lze v myčce umýt i samotnou houbičku, kde dostane opravdu důkladnou péči.

Fotografie: Pixabay

Jak o tento nástroj dobře pečovat?

Největším rizikem pro houbičku na zbytková vlhkost. I když si myslíte, že jste ji vypláchli, obvykle uvnitř zůstane trocha vody. To je vynikající prostředí pro bakterie, zvláště ve spojení se zbytky jídla. Ona stačí jen mastnota, aby se tam začalo následně něco dít. Nespoléhejte na její samospásnost. Nenechávejte na talířích zbytky, aby měla co nejméně práce. Jakékoli zbytky z ní odstraňte ihned po použití, nenechávejte je zatvrdnout nebo vsáknout.

Jakmile dokončíte mytí, pevně ji stiskněte, abyste z ní dostali opravdu co nejvíc vody. Klidně ji nechte chvíli na radiátoru pořádně proschnout. Měňte ji také pravidelně za novou, nečekejte na to, až bude mít černé rohy. Můžete použít i trik s postupným dořezáváním a stříháním, tedy odebírat vnější vrstvy houbičky. Zbavíte se tak částí „za zenitem“ a něco vám na mytí stále zůstane.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]