Odstraňte mastné skvrny z oblečení za pomoci jednoduchých prostředků. Nikdy to nebylo snazší

Fotografie: Freepik

Je škoda a hlavně úplně zbytečné hned odepsat triko nebo kalhoty jen proto, že došlo k jejich znečištění mastnotou. Tyto jednoduché triky vám pomohou.

Stačí trocha smůly při vaření nebo i při jídle a na novém triku se skví přímo uprostřed mastná skvrna. Pánové si zase podobné suvenýry odnáší po opravě nebo údržbě automobilů. Není potřeba hned postižené oblečení odepisovat a kupovat nové. Tyto metody vás překvapí svou jednoduchostí a zároveň účinností, poradí si totiž téměř s jakoukoli mastnotou. Pokud některá z nich nezabere stoprocentně, zkuste ještě jinou a jejich kombinace problém zcela jistě vyřeší.

Odstranění mastných skvrn pomocí dětského pudru a saponátu

Nejprve se snažte odstranit co nejvíce mastnoty pomocí savé papírové utěrky nebo ubrousku. Čím více tuku odstraníte touto cestou, tím vyšší je pravděpodobnost úspěchu při dalším kroku. Pak skvrnu posypte dětským pudrem a nechte 15 minut působit. Jestliže nemáte dětský pudr po ruce, nevadí. Může ho zastoupit směs kukuřičného škrobu a soli. Po 15 minutách vrstvu prášku pomocí lžíce seškrabejte tak, aby se znečištěný prášek nedostal na jiný kus oblečení.

Fotografie: Freepik

Pomocí prstů pak do skvrny zapracujte malé množství saponátu na mytí nádobí. Když začne pěnit, přiberte na pomoc jemný kartáček a opatrnými krouživými pohyby začněte skvrnu třít z lícové i rubové strany látky. Ošetřený kousek oblečení pak dejte samotný vyprat podle instrukcí výrobce. Nenechávejte ho ale sušit v sušičce nebo na horkém topení. Bezpečnější v tomto případě bude nechat kousek oblečení uschnout volně na věšáku.

Kypřicí prášek a žehlička také pomáhají proti mastným skvrnám

Jako v prvním případě i teď se musíte nejprve zbavit tuku, který se úplně nevsákl do látky. Pokud byste tak neučinili, ocitli byste se v kruhu, kdy by na oblečení vznikaly stále nové skvrny od přebytečného tuku a vám by nezbylo, než oblíbený kousek vyhodit. Mastnou skvrnu podložte čistým savým ubrouskem a jeden ubrousek umístěte i na ni. Dokonale čistou žehličkou, kterou jste zapnuli na jednu z nižších teplot, několikrát přejeďte přes postižené místo. Tuk se vsákne do ubrousku.

Fotografie: Freepik

Mastné ubrousky vyhoďte. Teď přichází na řadu prášek do pečiva. Smíchejte ho s malým množstvím vody tak, aby vznikla jakási pasta. Tu pak naneste na skvrnu a nechte chvíli působit. Opět využijte lžíci k seškrabání pasty a skvrnu propláchněte vodou. Pokud je ještě patrná, může pomoci saponát, octový roztok nebo čistý líh. Před jejich použitím ale vyzkoušejte účinek na méně viditelném malém kousku oblečení. Očistu dokončíte samostatným vypráním stejně jako v prvním případě.

Zdroj: Goodhousekeeping