Koupelny a toaleta jsou ze všech míst v domácnosti na úklid asi nejnáročnější. Ostatně tu trávíte denně dost času. Údržba tak není jednoduchá.
Časem se tu nevyhnutelně začnou usazovat pachy. Ty zpočátku nejsou znatelné, nebo je přikládáte něčemu jinému. Jakmile jim ale od začátku nevěnujete pozornost, o to hůře se jich později zbavíte. Ano, jistě se dají koupit různé osvěžovače, dezinfekce či další prostředky. Stejně účinné metody – mnohdy i lepší – vám ovšem nabídne kombinace zcela domácích surovin. Tedy prostředků, které už máte stejně doma. Stačí jen zkombinovat ty správné.
Použití bílého octa
Tento druh octa má velmi silné nejen odmašťovací, ale také deodorační vlastnosti. Je to tekutina, kterou pravděpodobně už používáte v jiných částech domácnosti. Vězte však, že na cestě k čisté a voňavé toaletě či koupelně je to váš velmi blízký spojenec. Stačí ho přitom použít jen v rozprašovači přímo na záchodovou mísu. Nezapomeňte na žádný kout a škvíru, kde by se mohly případně vyskytovat bakterie nebo jakékoli plísně.
K testu čistoty povrchu lze použít i běžný papírový ubrousek. Případně hadřík, který do bílého octa namočíte. Pro ještě lepší výsledek ho nalijte cca šálek do toalety a nechat ho působit do dalšího spláchnutí.
Soda a efekt krystalků
Asi neexistuje produkt, který by měl při úklidu domácnosti širší využití než právě soda. Přesto ji stále hodně lidí podceňuje. Stejně jako bílý ocet působí proti mastnotě a potlačuje zápach. A jak ji tedy použít? Jednoduše hojně posypte povrch toalety sodou a nechte ji cca 15 minut působit. Pak stačí místo vydrhnout kartáčem a opláchnout vodou, nebo jednoduše spláchnout. Sodový poprašek můžete také postříkat octem, jen se nelekněte následující reakce. Obě složky vytvoří pěnu, kterou nechte chvíli působit a pak ji spláchněte.
Odstranění samotných zdrojů zápachu
Jakékoli vaše protikroky jsou jen dočasným řešením, pokud v toaletě (nebo kdekoli jinde) zůstává zdroj zápachu. A ten nutně nemusí být přímo v míse, mnohdy jde o záchodovou štětku. Z té totiž do stojanu odkapává znečištěná voda, což je přímo ráj pro všelijaké hnilobné zárodky. Zde ovšem funguje jednoduchý trik. Po každém použití nechte štětku v míse s rukojetí zajištěnou mezi mísou a prkénkem. Tak může v klidu důkladně vyschnout.
Difuzér postupně uvolňující vůni
K docílení voňavé toalety vám samotný úklid nestačí. Mnoho pachů skutečně drží a platí na ně pouze difuzér. Prakticky v každém obchodě najdete osvěžovače vzduchu, některé budou i automatické. Ty lze nastavit na uvolnění vůně v pravidelném rytmu. Tradičním difuzérem je pak vonná svíčka. Stejně tak se dá naplnit rozprašovač směsí lihu a esenciálních olejů. Jednoduše ji protřepejte a jednou za čas pokropte všechny povrchy v místnosti.
Kombinace oleje a sody
Deodorační sílu jedlé sody můžete spojit s esenciálními oleji. Do sklenice dejte trochu jedlé sody a přilijte několik kapek mátového nebo citronového oleje. Nádobu přikryjte velmi tenkou gázou nebo jinou porézní látkou. Pak ji dejte na toaletu na místo, kudy prochází vzduch.
Nouzové řešení pro eliminaci pachu
Jestli se potřebujete akutně zbavit pachu, respektive ho přerazit, pomůže vám obyčejná zápalka. Stačí totiž jednou nebo dvěma škrtnout a síra v nich se postará o spálení okolního pachu. Tento zvláštní a snadný trik odstraní zápachy během několik sekund. Hodí se hlavně pro malé koupelny.
Zdroj: Eleganzaplus