Zbavte se jednou pro vždy rybenek ve vaší koupelně či toaletě díky těmto tipům

Všimli jste u vás doma v koupelně nebo na toaletě, že se po podlaze sem tam proběhne drobná potvůrka? Pak to bude pravděpodobně rybenka. Rybenky zbožňují stín a vlhko, tudíž je pro ně takové prostředí učiněný ráj. Nicméně vyskytnout se mohou i ve spíži. Pro člověka nepředstavují nebezpečí, spíš umí napáchat docela solidní paseku.

Dokážou zničit uskladněné knihy, fotografie, ale i tapety či koberce. Pochutnávají si sice na zbytcích škrobu a sacharidů, nicméně nepohrdnou ani papírem. Vyhovují jim drobečky ze země, spadané vlasy, nehty a zbytky odumřelé kůže. Přinášíme vám tipy, jak se rybenem zbavit.

Vanilka

Vanilka krásně nasládle voní a připomíná nám svátky. Jakmile ucítíme vanilku, hned si ji spojíme s dobrotami. Jenže rybenky vůni vanilky nesnáší. Kupte si tedy několik vanilkových lusků, rozřízněte je a nakrájejte na malé kousíčky a umístěte do rohů v místnosti či místnostech, kde se rybenek chcete zbavit. Během pár dnů nebudete o rybenkách vědět. Musí však jít o skutečně pravý vanilkový lusk. Náhražky vůně vanilky na ně nezabírají.

Brambory

Další surovinou, díky které na rybenky vyzrajete, jsou brambory. Večer je tedy nastrouhejte a umístěte na noviny nebo jiný podklad a opět nastražte do rohů místnosti. Tam se rybenky ukrývají nejčastěji. Na rozdíl od vanilky je však brambor přitáhne. Chytí se do lepkavé bramborové hmoty a vy je ráno jednoduše zlikvidujete. Třeba je spláchněte do toalety anebo vložte do uzavíratelné zavařovací sklenice a vyhoďte. Tento trik můžete kdykoliv zopakovat.

TIP: obdobně funguje i namočený hadřík a poprášený obyčejnou sádrou. Rybenky se na něj přilepí a ráno hadr buď vyhodíte nebo propláchnete horkou vodou.

Levandule

O levanduli je známo, že pomáhá zahnat mnohé hmyzí nezvané hosty. Sežeňte si tedy několik svazků levandule nebo rovnou pytlíky plněné sušenou levandulí a rozmístěte po koupelně, toaletě a všude tam, kde vás přítomnost rybenek irituje. Použít můžete i esenciální levandulový olej a kapat jej pravidelně do rohů v místnosti.

Prevence proti rybenkám

  • Důkladně umývat veškeré kouty a spáry v koupelně i na toaletě

  • Vytírat místnost dosucha, zapněte větrák

  • Proplachujte pravidelně odpady horkou vodou

  • Dávejte na noc zátky do vany i umývadla, rybenky se tak k vám nedostanou

Obrázky: pixabay