Žluté či bílé skvrny značící vodní kámen nevidí v domácnosti nikdo rád. Zbavte se jich levně, přírodní silou bez chemie.
Není nutné nic drhnout ani drbat, tabu jsou i drahá komerční čistidla se složením, které by rozežralo slona. Vyhrát nad vodním kamenem můžete téměř bez práce s několika málo surovinami, jež určitě najdete ve spíži.
Tvrdá voda je dobrá, ale…
Tvrdá voda je voda, která prošla přes podloží bohaté na minerály, načež si některé jejich vlastnosti vzala s sebou. Což je dobrá zpráva pro ty, kteří ji konzumují, neboť podle webu KomunálníEkologie jde o vodu velmi kvalitní. Díky obsahu vápníku a hořčíku může dokonce působit i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Druhou stranou mince je nicméně její působení na spotřebiče a povrchy v domácnosti.
Opakovaným působením tvrdá voda vytváří film bílé, nahnědlé nebo nažloutlé barvy. Tako vytvořený povlak pak nejenom, že působí nevzhledně, ale může způsobovat i problémy při fungování spotřebičů. Ohrožená tak je třeba rychlovarná konvice, myčka i pračka. Pomoci mohou speciální chemické přípravky, které vodní kámen odstraňují, nicméně jde-li o vodní kámen povrchový, můžete se do něj z gruntu pustit i přírodní cestou.
Češi vymysleli geniální fintu, se kterou je čištění knoflíků sporáku otázkou pár vteřin
Vyčistěte svou koupelnu i bez chemie
Boj s vodním kamenem budete nejčastěji svádět v místech, jako je sprchový kout, vana, podlaha koupelny nebo toaleta. Podle webu LaTerrazzaMongardino lze vodnímu kameni alespoň trochu předcházet pravidelnou údržbou a v případě toalety udržováním vody v čistém stavu. Nejedná se ale o stoprocentní prevenci, proto si určitě udělejte zásoby těchto surovin, s nimiž se vodního kamene zbavíte i bez většího drhnutí. Jde o:
- Citrónovou šťávu – je účinná především na žluté skvrny.
- Sůl – působí dezinfekčně, je však nutné ji po rozetření nechat několik hodin působit.
- Kyselina citrónová – má odvápňovací a bělicí účinek.
Všechny tyto ingredience vám pomohou zbavit se nežádoucího vodního kamene. A pokud budete chtít místnost navíc i provonět, doporučujeme hřebíček jako osvěžovač vzduchu – více najdete na BydlímeÚtulně.
Napište komentář