Hřebíček jako přírodní osvěžovač vzduchu: Toaleta konečně přestane odpudivě zapáchat

Fotografie: Kagor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hřebíček toho umí mnohem víc než jen okořenit pokrm. Díky tomuto jednoduchému triku se můžete zbavit nepříjemného problému.

Hřebíček je nejčastěji používán pro své silné aromatické vlastnosti. Méně známé jsou jeho léčivé účinky. Za pár korun si můžete v obchodě koupit opravdu znamenitého pomocníka. A pomoci vám může i při úklidu domácnosti. Zbavíte se díky němu palčivého problému na své toaletě – bez použití chemikálií. Zbavte se tohoto nepříjemného problému a jednoduše si vyrobte vlastní osvěžovač vzduchu.

Proč je dobré používat hřebíček na záchodě

Přestože koupelnu pravidelně čistíte, občas se v ní mohou držet nepříjemné pachy, kterých se těžko zbavuje. Přesně s tímto problémem vám však může pomoci trochu hřebíčku. Toto koření dokáže pohlcovat pachy moči i vlhkosti a plísně. K výrobě domácího osvěžovače budete potřebovat jen 12 hřebíčků, 9 lžic jedlé sody, 1 l teplé vody, 8 kapek hřebíčkového nebo citronového esenciálního oleje a 1 láhev, do které připravenou směs přelijete.

Jak si připravit přírodní osvěžovač vzduchu

Nejprve do připravené láhve nasypte hřebíček a jedlou sodu a obě složky důkladně promíchejte. Následně přidejte teplou vodu a uzavřenou láhev pořádně protřepejte. Nakonec přidejte pár kapek esenciálního oleje a otevřenou láhev umístěte poblíž toalety. Roztok ve sklenici dokáže pohltit nepříjemný zápach a nahradit ho příjemnou vůní hřebíčku.

Jak jednoduše zbavit toaletu vodního kamene

Pomocí hřebíčku si můžete vyrobit účinný čistič toalety. Do sklenice smíchejte hrst hřebíčku s bílým octem a nechte ho týden odležet. Nakonec vzniklou směs přefiltrujte a nalijte do toalety. Takto nechte směs v toaletě působit přes noc. Další den bude odstraněn jak nepříjemný zápach, tak i usazeniny vodního kamene. Pokud chcete toaletě dodat vůni, můžete do směsi přidat citronovou nebo pomerančovou kůru.

toaleta s hřebíčkem
Fotografie: Pixabay

Další tipy jak provonět toaletu

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nepříjemným pachům, je samozřejmě pravidelné mytí a větrání koupelny. Abyste místnosti dodali příjemnou vůni, můžete si vyrobit aroma difuzér z role toaletního papíru. Na vnitřní stranu role toaletního papíru nakapejte 5–6 kapek libovolného esenciálního oleje a máte hotovo. Jakmile vůně vyprchá, můžete proces zopakovat.

Toaletu můžete provonět také tím, že si vyrobíte potpourri. Pro dokonalou vůni můžete zvolit květiny, jako je růže, šeřík nebo konvalinka. Přidat můžete i libovolné aromatické byliny jako tymián, rozmarýn nebo mátu. Abyste rostliny důkladně vysušili, položte na plech savý papír, na něj rozložte rostliny a ty přikryjte pečicím papírem. Vložte plech do trouby a pečte při teplotě 140 °C přibližně hodinu. Na talířek nebo do sklenice připravené květy naaranžujte a podle libosti zakápněte pár kapkami libovolného esenciálního oleje.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]