3 časté chyby, které jsou příčinou ztráty orchideje. Přestaňte je dělat a rostliny porostou jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou nádherné rostliny a jejich květy mnoho lidí miluje. Přináší na okenní parapet kousek exotiky. Co však dělat, pokud se rostlině nedaří.

Péče o orchideje sice není nijak zvlášť časově náročná, přesto vyžaduje větší péči než většina pokojovek. A to hlavně pokud chcete, aby kvetla. Stačí se pouze naučit pár základních pravidel, protože orchidej je citlivá na věci, jež jiným rostlinám nevadí. Pokud se těchto pravidel budete držet, stane se orchidej nenáročnou pokojovkou a vy se budete radovat ze záplavy květů.

Přemokření

Nejčastější chybou, kvůli které se rostlině nedaří, je její nevhodná zálivka. Orchidej přímo nesnáší přemokření kořenů. Přestože jde o tropickou rostlinu, přílišná kořenová vlhkost jí vůbec nesvědčí. Je-li zalévaná příliš často, hrozí jí kořenová hniloba. Listy se začnou zbarvovat do žluta a odumírat. Kořeny orchideje hnijí a nepříjemně zapáchají. Nakonec úplně odumřou a rozdrolí se.

Orchidej tedy zalévejte maximálně jednou týdně. Musíte si uvědomit, že většina orchidejí ve svém přirozeném prostředí neroste v půdě. Rostou na stromech, na které jsou svými kořeny přichycené, a vyhovuje jim tedy, pokud mají ke kořenům přístup vzduchu. Mají schopnost si vodu brát ze vzdušné vlhkosti a nikoliv z té, jež je dodávaná přes půdu.

Substrát

V běžném půdním substrátu se jim tedy vůbec dařit nebude a brzy odumřou. Ujistěte se proto, že máte substrát určený přímo pro orchideje. Pokud vaše orchidej umírá v důsledku přemokření, můžete ji ještě zachránit. Okamžitě ji přestaňte zalévat a nechte substrát vysušit. Vytáhněte orchidej z květináče a odstřihněte všechny narušené kořeny.

Fotografie: Freepik

Zdravé kořeny mají zelenou nebo světle šedou barvu a jsou baculaté. Když na ně sáhnete, mají pevnou strukturu a nejsou změklé. Špatné kořeny budou hnědé a nejspíš z nich půjde hnilobný zápach. V nejhorším případě zbělají a začnou se úplně rozpadat. Po odstranění mrtvých kořenů rostlinu zasaďte do nového substrátu a ponořte ji do vody, aby se kořeny nasákly.

Správná zálivka

Zálivku provádějte pouze jednou týdně, a to ponornou metodou. Tedy tak, že do větší nádoby s vodou ponoříte celý květináč a necháte rostlinu asi čtvrt hodiny nasávat vlhkost. Poté květináč vytáhnete z vody a necháte ho dobře okapat. Nikdy orchideje nezalévejte z vrchu vodou jako jiné rostliny, podporovali byste tak vznik hnilobných procesů.

Fotografie: Freepik

Pokud má orchidej mnoho vzdušných kořenů, je dobré je občas postříkat vodou z rozprašovače, stejně jako celou rostlinu. Udrží se tak kolem ní vlhké klima a kořeny, které rostou ze substrátu ven, si potřebnou vodu nasají i vzduchem. Rosení provádějte přibližně dvakrát týdně v závislosti na ročním období a vzdušné vlhkosti v místnosti. Je-li většina kořenů uhnilá, nejspíš se nepodaří ji zachránit. Pokud však odumřou listy, ale kořenů bude dostatek, ještě ji nevyhazujte.

Zdroj: Flowerworksmqt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]