Odhalte tajemství krásných orchidejí. Odteď bude jejich pěstování hračka

Fotografie: Freepik

Orchidej je ozdobou do každé domácnosti. I přesto, že se péče o ni může na první pohled zdát náročná, přináší do našeho domova eleganci a klid.

Jedná se o vytrvalé byliny pocházející z tropických oblastí. Kvetou v mnoha barvách a dokonce i odstínech a přesně z toho důvodu jsou ceněnou ozdobou našich domovů. Interiéru dodají jedinečný vzhled a potěší každou ženu. Péče o ně se může zdát náročná, pokud ale budeme dodržovat základní pravidla, bude nám každoročně dělat radost. Specifické jsou pro ní i její kořeny, které rostou mimo květináč. Provází ji ale i spousta dalších, zajímavých faktů.

Její název je řeckého původu se zajímavým významem

Název orchidej pochází původem z řečtiny a to ze slova Orkhis. Zajímavé na tom je, že v překladu toto slovo znamená varle. Květina je takto pojmenována vzhledem k tvaru jejich hlíz, které mohou daný orgán připomínat. Po celém světě bychom našli více než 25 000 odrůd této jedinečné rostliny. Díky tomu, že na ně můžeme narazit v různých barvách, se jedná o druhou největší a nejpočetnější rostlinnou rodinu. Můžeme narazit dokonce i na exotické druhy.

Fotografie: Pexels

Do Evropy se tyto jedinečné rostliny dostaly před více než 400 lety a během chvíle se staly jednou z nejoblíbenějších květin v domácnostech. Jejich významným sběratelem byl český botanik, Benedikt Roezl. Dokonce je po něm pojmenovaný i celý jeden rod této jedinečné květiny. Většina rostlin jsou epifyty. Žijí na jiných rostlinách, ale vyživují se samostatně. Nejedná se tedy o parazitický druh.

Jejich výživa není nijak specifická

Ke spokojenému životu jim stačí vlhkost a malé množství humusu, které do sebe dostávají svými kořeny. V domácím prostředí se jí bude velmi dařit v blízkosti dřeva. Květinu obecně velmi snadno rozpoznáme, a to převážně proto, že se jednotlivé druhy mezi sebou výrazně neliší. Komerčně prodávané rostliny totiž mají květy se třemi lístky a třemi kalichy. Jako pokojové rostliny jsou nejčastěji k sehnání právě tropické druhy této jedinečné rostliny.

Fotografie: Pexels

Ve Francii jsou k dostání i vzácné druhy orchidejí, 27 z nich je dokonce velmi blízko k vyhubení. O jejich péči se starají především sběratelé a odborníci. Podle legendy je na některých místech světa k nalezení také černá orchidej, bohužel dosud nebylo zcela objasněno, jestli legenda stojí na pravdivém tvrzení a kde přesně rostlinu hledat. Zajímavostí také je, že kromě kambriovské orchideje, je květina zcela bez vůně. Svou krásu nám ale vynahrazuje svými květy.

Zdroj: GardeningKnowHow, PleineVie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]