Banánová slupka je výborné hnojivo za pár kaček. Jeho příprava vám zabere jen chvilku času

Fotografie: Depositphotos

Banánové slupky nemusíte nutně vyhazovat do odpadkového koše. Myslete udržitelně a využijte je pro péči o pokojové květiny, zvláště orchideje hnojení banánovými slupkami ocení.

V hobby marketech nebo v zahradnictví můžete zakoupit nejrůznější přípravky, které poskytují rostlinám potřebné živiny. Někdy je však dobré spoléhat na přírodní metody péče o květiny. Například orchideje nestačí pouze zalévat a měnit vhodný substrát, je potřeba více, aby se vám odměnily krásnými květy. Zjistěte, jak použít banánové slupky k posílení jejich růstu i kvetení.

Použití banánové slupky na orchideje

Dělá to každý – jakmile oloupete banán, slupka okamžitě letí do odpadkového koše. Milovníci pokojových rostlin, zvláště orchidejí, by si ale tento zvyk měli odpustit. Zbytky banánu jsou totiž jedním z nejlevnějších, zato nejúčinnějších přírodních hnojiv pro orchideje. Jsou bohatým zdrojem cenných živin, včetně fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku a síry.

Takový arzenál posiluje kořeny rostliny, podporuje jejich růst a chrání před různými druhy škůdců. Díky takovému množství živin se zanedlouho můžete těšit i z působivého kvetení, což je přece jen něco, na čem nám u orchidejí záleží nejvíce. Naučte se tedy myslet ekonomicky i ekologicky a banánové slupky už nevyhazujte.

Fotografie: Pexels

Banánová zálivka pro orchideje

Příprava banánové zálivky je velmi jednoduchá. Slupku nakrájejte na malé kousky a vložte je do zapnuté trouby, aby se vysušily. Poté je nadrťte v mlýnku nebo mixéru, aby vám vznikl jemný prášek. Jednu polévkovou lžíci banánového pudru nasypte do sklenice s horkou vodou a nechte vychladnout. Vzniklým roztokem zalijte orchideje.

Příprava odvaru z banánů

Vezměte 3 banánové slupky a umístěte je do velké sklenice. Zalijte je 2 litry teplé, převařené vody a nádobu uzavřete. Nechte odležet na 2–3 dny v tmavé místnosti při pokojové teplotě. Po uplynutí této doby sceďte tekutinu přes plátýnko a výsledným odvarem zalijte orchideje. Popřípadě použijte na hnojení plastovou láhev. Do víčka vytvořte malou dírku a obraťte láhev hrdlem do půdy.

Fotografie: Pexels

Banánové slupky můžete použít přímo

Banánové slupky můžete použít i přímo. Rozmixujte sušené slupky na prášek a smíchejte ho se zeminou. Ke kořenům můžete vložit i čerstvé, měkké slupky. Nakrájejte je ale na menší kousky. Nejlépe uděláte, když je použijete při přesazování. Vložte je přímo do půdy, jejich zakořenění a přizpůsobení se novým podmínkám půjde hladce. Nezapomínejte ani na listy. Potřete je banánovými slupkami, zbavíte je prachu a jejich lesk bude nesrovnatelný.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]