Na začátku stálo rozhodnutí: Rodinná vesnička, nebo velký dům? Tedy rozhodnutí, zda bydlet v jednom velkém domě nebo najít místo, kde by mohl mít každý dostatek soukromí a současně by se jednalo o způsob bydlení, který by zohledňoval ekologickou stránku a měl nižší provozní náklady než tradiční dům.
Po dlouhém přemítání bylo rozhodnuto a rodina Keli a Ryana Brinksových se rozhodla koupit pozemek v městečku London v Kentucky za 57 000 USD a postavit každému z rodiny jeden vlastní domek.
Pro každého jeden
Debata ohledně dalšího působiště rodiny byla nesnadná, protože do té doby obývali dům o 205 m² v Michiganu a nikoho by nenapadlo, že by to mělo být jinak. Do doby než Keli a Ryan našli pozemek, na kterém bylo možné postavit cokoli bez omezujících nařízení. V tu chvíli bylo jasno, každý člen rodiny bude mít vlastní malý domek.
Další domky budou pro společné stolování nebo určené pro práci z domova. Vlastní vesničce nestálo nic v cestě, manželé začali se svými dětmi Lennox (18 let) a Brodeyem (16 let) vybírat z katalogu minidomků, za které zaplatili celkem 20 000 USD.
Největší domek má rozlohu 26 m²
Vesnička rodiny Brinksových sestává z 6 jednotlivých dřevěných domků, přičemž největší zabrali Keli s Ryanem. Ten má rozlohu celých 26 m² a je patrový. V patře po strmém schodišti se totiž nachází ložnice, v přízemí naopak útulný obývací pokoj a dobře vybavená kuchyně. V koupelně je dokonce nainstalovaná vana v běžné velikosti. Před domem je prostorná veranda pro letní posezení.
Domky dětí nemají vlastní koupelnu
Dcera Lennox a syn Brodey dostaly možnost si vybrat svůj vlastní dům z katalogové nabídky, proto si Brodey vybral malý dřevěný patrový domek s větší verandou, protože tak může hostit dole své přátele, zatímco ložničku s postelí velikosti king size má náhoře.
Lennox si naopak vybrala domek, který byl původně navržený jako stodola, ale výrobce neměl problém vyrobit domek pro Lennox s jistými úpravami dveří nebo oken. Také Lennox má v přízemí pohovku, komodu a televizi, v podkroví plnohodnotnou postel. Dětské domky nejsou vybaveny koupelnou, což jim vůbec nevadí.
Technický domek spolu s WC, kancelář a prostor u bazénu
Pro tento účel stojí totiž samostatný domek, kde je WC a koupelna, pračka se sušičkou, ale také hostinský pokoj pro návštěvy. K vesničce přináleží také kancelářský domek, kde rodiče pracují při home office.
Posledním samostatným domkem je prostor se 16 m² určený k setkávání rodiny při hraní her, také ústí širokou verandou u bazénu. Uprostřed své vlastní vesničky si rodina postavila venkovní sezení s ohništěm.
Za cenu 200 USD měsíčně
Co je na tomto konceptu podle rodiny Brinksových nejlepší? „Žijeme v souladu s přírodou, navíc platíme za vše méně než 200 USD měsíčně, což je mnohem méně než u našeho domu v Michiganu,“ říká Keli. Také platí méně za vytápění i chlazení, protože se jedná o menší a uzavřené prostory.
Navíc mají také malé hospodářství a menší zahradu na pěstování plodin. Za týden vyprodukují pouze minimum odpadu. „Chceme ukázat dětem, že se dá žít udržitelně,“ uzavírá Keli Brinksová prohlídku jejich vlastní vesnice.
Fotografie: Lennox Brinks