Parafínový sprej jako zachránce stromů: Začátek jara je ideální pro včasnou aplikaci

Fotografie: Depositphotos

Přestože se zima zdá být nekonečná, začátek jara se pomalu, ale jistě blíží. V teplých únorových dnech je nejvyšší čas pomalu zahájit sezónní práce na zahrádce.

Únor je prvním měsícem v roce, kdy byste měli začít s prvním postřikem svých stromů. Nemusíte utrácet peníze za drahé a škodlivé postřiky plné nebezpečných chemikálií. Jednoduše si můžete vyrobit vlastní postřik na bázi parafínového oleje. Díky němu jehličnaté i ovocné stromy ochráníte před možným útokem některých přezimujících škůdců. Aplikovat tento postřik můžete na všechny stromy i keře ve své zahradě.

Bezpečnost parafínového oleje

Parafínový olej je nejčastěji využíván v kosmetickém průmyslu. Jeho pozitivní účinky však můžete využít také při péči o svou zahrádku. Parafín se řadí mezi minerální oleje, kterým na své zahradě můžete nahradit různé herbicidy a insekticidy. Použití parafínového postřiku je nejen ekologičtější než využití chemických postřiků a hnojiv, ale je také mnohem bezpečnější jak pro člověka, tak i pro životní prostředí.

Parafín nerozlišuje užitečný a neužitečný hmyz

Postřik parafínového oleje působí na všechen hmyz stejně. Tento postřik nemá selektivní vlastnosti, to znamená, že nerozlišuje mezi užitečnými a škodlivými druhy hmyzu. Larvy užitečných druhů hmyzu však nejčastěji přezimují v budovách, pod zbytky listů nebo na zemi. Parafínový postřik ovšem aplikujete na stromy, kde přezimují především larvy škůdců. Nejlépe tento postřik zlikviduje svilušku a mšice.

Nejlepší čas pro aplikaci parafínového postřiku

Pro použití parafínového postřiku je nejlepší čas na přelomu zimy a velmi raného začátku jara. Přestože vám přesný termín nikdo neřekne, jedná se zpravidla o přelom února až po poslední dny března. Správný čas můžete odhadnout podle toho, jak se škůdci probouzejí ze zimního spánku. Abyste rostliny tímto postřikem příliš nezatížili, je lepší postřik aplikovat ještě před samotným růstem listů. V opačném případě může dojít k tvorbě hnědých skvrn na listech rostliny. Nejlépe aplikujte postřik za slunného dne bez deště a silného větru.

postřik rostlin
Fotografie: Freepik

Jak si vyrobit parafínový postřik

Abyste si tento postřik doma jednoduše vyrobili, připravte si jen 100 ml čistého parafínového oleje a 6 litrů vody. K tvorbě postřiku můžete využít jak vodu z kohoutku, tak tu dešťovou. Nejprve vodu nalijte do kyblíku a přilijte parafínový olej. Obě složky důkladně promíchejte a nakonec přelijte do nádoby s rozprašovačem. Postřik aplikujte na spodní strany větviček a postupujte pečlivě, abyste prostředkem ošetřili veškerá zákoutí.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]