Většina lidí opakuje při pěstování orchidejí stále stejnou chybu, nad kterou zahradníci jen kroutí hlavou

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou známé jako rostliny náročné na údržbu, ale není to tak úplně pravda. I naprostému laikovi se mohou odměnit krásnými květy. Důležité je umístit je na světlo.

Koupě orchidejí je často na popud jejich krásných květů. Spousta lidí si je pořizuje, aniž by o jejich pěstování měla sebemenší znalosti, a pak to dopadá tak, že opadané květiny končí v odpadkovém koši. Orchidej je však i skvělým tipem na dárek, a tak se může nečekaně stát, že se objeví i u vás v bytě, i když jste to neplánovali. To znamená, že je potřeba seznámit se se základními pravidly jejího pěstování, abyste si její krásný vzhled mohli užívat co nejdéle.

Orchidej u vás doma

Co byste o orchidejích měli vědět? Jsou to exotické rostliny ze vzdálených koutů světa. Domovinou některých odrůd je jihovýchodní Asie. Některé z nich pocházejí z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. To je jeden z hlavních důvodů, proč mají orchideje v naší zeměpisné šířce pověst náročných rostlin na pěstování.

Není to s nimi až tak složité

Jejich pověst je ovšem trochu zkreslená. Přestože vyžadují určitou pozornost a speciální ošetření, není pěstování orchidejí vyhrazeno pouze zkušeným odborníkům v oblasti zahradnictví. Pokud si naprostý laik nastuduje pár základních pravidel, je možné je pěstovat u sebe doma bez větší námahy a udržet jejich krásu co nejdéle. Začněte tím, že jim najdete vhodné místo.

Přístup světla je velmi důležitý

Myslete především na to, že přístup světla je jedním z nejdůležitějších faktorů správného vývoje orchidejí a jejich bujného kvetení. Odpověď na otázku, zda mají orchideje rády slunce, je rozhodně ano, ale pamatujte, že i v tomto případě platí všeho s mírou. Orchideje rostou nejlépe na světlých místech, ale s rozptýleným světlem.

Fotografie: Freepik

Můžete je umístit na parapety na východní nebo západní straně. Pokud je uložíte na jihozápadní stranu, nezapomeňte na zastínění. Ochrannou bariérou může být záclona nebo jiná větší rostlina, které nevadí intenzivní sluneční paprsky. Přímé slunce by mohlo orchidejím spálit listy, jež nakonec začnou hnědnout nebo se na nich objeví černé skvrny.

Reakce orchidejí na nedostatek světla

Orchideje jsou zvláště zranitelné v podzimních a zimních měsících. Kvůli omezenému přístupu slunečního světla nedokáže orchidej po zalévání dostatečně uschnout a vzhledem k tomu, že špatně reaguje na stojatou vodu, důsledkem bude zahnívání kořenů a zvýšená náchylnost k plísním a houbovým chorobám.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]