Péče o vlněný svetr nemusí být problém. Při správném praní vám vydrží celé roky jako nový

Fotografie: Freepik

Možná máte doma oblíbený vlněný svetr, který však máte obavu prát, abyste ho nezničili. Poradíme vám, jaký je nejlepší postup při praní vlněných svetrů, abyste co nejdéle uchovali nejen jejich vzhled a barvu, ale také hřejivé vlastnosti.

Základní pravidla

Pokud jste svetr vyloženě nezašpinili, není nutné jej nijak často prát. Ideální doba nastává přibližně po sto dnech jeho nošení, pokud jde o svetr tmavé barvy. Pokud máte světlý svetr, bude zřejmě vyžadovat vyprání o něco dříve.

Pokud jde o používání pračky, bez ohledu na typ a programy, kterými disponuje, se praní vlněných svetrů v pračce nedoporučuje. Mohlo by totiž dojít k jejich nežádoucímu poškození. Svetry tedy perte pouze ručně, a to při nízké teplotě.

Fotografie: Freepik

Pokud jde o používání pracích prášků nebo gelů, ani ty nejsou pro své účinky k praní vlněných svetrů vhodné. Doporučuje se nahradit je šamponem na vlasy, určeným pro dospělé nebo pro děti. Pokud jde o sušení, zapomeňte na sušičku, sušák i věšák. Svetry je potřeba sušit zásadně ve vodorovné poloze, jinak by došlo k poškození a natažení vláken a oblečení by ztratilo svůj tvar.

Jak postupovat krok za krokem

Jak již bylo výše uvedeno, svetr perte ručně, přičemž teplota vody by neměla přesáhnout 30 °C. Pokud nemáte teploměr, správnou teplotu poznáte tak, že voda není příliš teplá, ale spíše vlažnější.

Struktura ovčí vlny spíše připomíná strukturu vlasů, proto je k praní vlněných svetrů vhodnější použít šampon na vlasy, který je k vláknům šetrnější. Ve vlažné vodě se šamponem svetr mněte pomocí prstů a poté jej nezapomeňte důkladně vypláchnout čistou vodou. Je třeba myslet na vysokou savost vlny, a tak svetr proplachujte čistou vodou tak dlouho, dokud voda nebude úplně bez stop mydlin.

Fotografie: Freepik

Poté ze svetru opatrně vymačkejte přebytečnou vodu, ale nikdy jej nekruťte, protože byste nenávratně poškodili jeho vlákna. Když se vám takto podaří zbavit svetr co největšího množství vody, roztáhněte na vodorovnou podložku dostatečně velký ručník, rozložte na něj svetr a srolujte je. Na srolovaný ručník se svetrem si klekněte, abyste z něj dostali co nejvíce zbývající vody.

V této fázi již svetr nechejte pouze doschnout, a to naležato na vhodném rovném povrchu, například na gauči nebo na posteli. Jak již bylo uvedeno výše, vypraný vlněný svetr byste neměli věšet na věšák nebo na sušák na prádlo, jinak se vám příze natáhne.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]