Orchideje patří k nejkrásnějším pokojovým rostlinám, ale pro nezkušeného pěstitele, to může být docela tvrdý oříšek. Nejeden pokus o prospívající a kvetoucí orchideje skončil nezdarem a tím, že se lidé pokusů pěstovat tuto překrásnou kytku vzdali. Nejlepší je pro úplné začátečníky začít s orchidejí Phalaenopsis.
Úplně klíčové je přinést si domů zdravou rostlinu. Zdravé listy orchidejí jsou pevné a lesklé, zdravé kořeny jsou baculaté a mají bílý sametový povlak. Pokud jsou listy pomačkané, je vysoce pravděpodobné, že kořeny byly vážně poškozeny – tyto rostliny se pravděpodobně neobnoví. Proto před nákupem prozkoumejte každý centimetr kytky.
Je dobré držet nové orchideje od svých stávajících po dobu jednoho týdne nebo dvou, odděleně, abyste se ujistili, že jsou bez škodlivých organismů. Přinášíme vám 6 tipů, které pomohou s úspěšným pěstováním.
Světlo
Udržujte orchideje v dobře osvětlené místnosti, ale ne na přímém slunci nebo velmi chladném místě. Pokud se rostlině dostane příliš málo světla, nebude kvést.
Voda
Většina orchidejí by se měla zavlažovat pouze jednou týdně. Před zavlažováním vyčkejte, až bude kůra nebo mech téměř úplně suchá. Při zavlažování vypusťte zcela přebytečnou vodu. Nikdy nenechávejte svou orchidej ve stojaté vodě.
Vhodná směs
Orchideje potřebují směs materiálů, který rychle odtéká a přitom udržuje vlhkost. Vyberte si z mixu půdních směsí pro orchideje: kůru, mech, štěrk, oblázky a další.
Hnojivo
Jednou měsíčně dopřejte orchidejím kvalitní hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Vždy postupujte přesně podle pokynů na štítku.
Vhodná nádoba
Většina orchidejí je pěstována pomocí systému s dvojitým dnem. Orchidej je zasazená do plastové nádoby s drenážními otvory a vložena do dekorativní nádoby/květináče. Bez ohledu na to, jaký materiál si vyberete, musí mít drenážní otvory. Velmi často se můžete setkat i s pěstováním v průhledném květináči. Díky tomu proniká dostatek světla ke kořenům a lépe tak uhlídáte stav a vlhkost kořenů.
Přesazování
V závislosti na zdraví a vitalitě orchidejí, zvažte přesazování každých jeden až dva roky. Při přesazování zvolte pouze nádobu, která je o cca tři až čtyři centimetry širší. Orchideje během růstu vytvářejí stále nové kořeny a když začnou hodně vylézat z květináče, říká si kytka už sama o přesazení. Dobrým důvodem k přesazení může být i nevyhovující substrát, který může neustálým zaléváním trouchnivět, plesnivět a rozpadat se na břečku.
Obrázky: pixabay