Díky této geniální metodě vyvazování rajčat vypěstuje bohatou úrodu i naprostý začátečník

Fotografie: Depositphotos

Vyvázání rostlinek, aby unesly tíhu všech plodů, některé druhy rajčat přímo vyžadují. Víte, co všechno jim může posloužit jako opora?

Vlastní plody ze zahrádky jsou odkazem vaší píle, trpělivosti a péče. O to chutnají lépe, o to více se na ně těšíme. Nenechte škůdce ani plíseň, aby ochutnali plody vašeho úsilí jako první – se správným vyvázáním jim rajčata odstraníte z dosahu.

Rajčata do každé zahrady

Zahradník, který si pěstuje vlastní zeleninu, a nemá vysazená rajčata? To je úkaz v českých končinách téměř nevídaný. Rajčata společně s okurkami totiž patří mezi základní „vybavení“ zahrádek. Rajčata obsahují velké množství vitamínu C, draslík, hořčík a další látky, které jsou vhodné pro posilování imunity, ale také při kožních obtížích, jak uvádí portál Healthline. A jejich šťavnatá chuť, která dá vyniknout salátu i grilované krkovičce, je potom příjemným bonusem.

Vraťme se ale daleko před cílovou pásku sklizně, konkrétně k sazenicím. A ne jen tak ledajakým, ale pečlivě vybraným na základě odrůdy. Do hlíny můžete usadit rostliny od masitých rajčat přes keříčková až po univerzální varianty. Charakteristiku té dané odrůdy mějte ale i nadále během pěstování na paměti. Obzvláště rajčatové keříky, které poženou do výšky, totiž potřebují speciální péči v podobě vývazu.

Bohatou úrodu okurek zajistí přírodní hnojivo. Kefír je ochrání před plísní a dodá živiny

K čemu všemu lze rajčata vyvázat

Pokud jste se o rostliny rajčat dobře starali a přihnojili je i podle našeho doporučení na BydlímeÚtulně, potom se můžete těšit na bohatou úrodu plodů. Bohužel vysoké rostliny potřebují s jejich udržením trochu pomoci. Aby se stonek rostliny nezlomil pod tíhou rajčat nebo je nesklonil až k zemi, kde by si na nich mohli pochutnat různí živočichové, včas jej přivažte k nějaké opěře.

Podle portálu Novochag je nejjednodušší a nejčastější vázání rajčat na kolíky, potažmo tyčky nebo na mříž či pletivo. Mříž, jejíž mřížovinu může tvořit pevný základ nebo vyvázaný provázek, se hodí především v případě většího množství rostlin, jejichž vyvazování po jedné by zabralo moc času. Na čas, ale i materiál je náročnější vázání jednotlivých rostlin do klece nebo pagody.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*