Pěstovat orchidej je někdy tak trochu oříšek. Ve většině případů je krásná pouze chvíli po tom, co ji donesete z květinářství. Až květy odkvetou, nastává problém? Jak o ni pečovat, aby znovu nakvetla? Pokud vás pěstování orchidejí trápí a nevíte jak na to, přečtěte si pár základních triků a metod, jak se o tuto oblíbenou pokojovou květinu úspěšně starat.
Správné zalévání je základ
Mnoho lidí si myslí, že je potřeba orchidej zalévat často. Pochází sice původem z tropického prostředí, ale zalévat by se vždy měla až potom, co substrát úplně vyschne. Podle počasí a teploty tak orchidej zalévejte jednou, maximálně dvakrát za týden. Orientovat se můžete i podle jejich kořenů. Pokud jsou kořeny zelené, orchidej vodu nepotřebuje. Signálem pro zalití budou kořeny šedé barvy.
Orchideji vadí zralé ovoce
Další rada se zdá být až komická. Opak je ale pravdou. Orchidejím skutečně vadí zralé ovoce, tedy pokud je na blízku. Vše je způsobeno tím, že zralé ovoce uvolňuje ethylenový plyn, který negativně působí na květy a poupata orchideje. Ty poté začínají uvadat. Doporučená vzdálenost je okolo 10 metrů od ovoce.
Umístěte ji na ideální místo
Další častou chybou je umístění rostliny. Doporučuje se umístit ji na světlé a slunné místo. Mnoho lidí ji tak chybně umisťuje na silné a přímé sluneční světlo. To ji ale neprospívá. Pokud máte orchidej na parapetu, před přímým sluncem během poledne ji chraňte například zastíněním.
Vyberte vhodný květináč
Základem prosperující orchideje je také vhodný květináč. Pro začátečníky je vhodný průhledný květináč. Díky němu totiž uvidíte, jak je substrát vlhký a zda už potřebuje zalít. Tím zabráníte případnému přelití, které rostlině rozhodně neprospívá. Nejdůležitější ze všeho je ale tvar květináče. Je třeba, aby měl vyvýšené dno, a v něm navíc dostatečné množství otvorů, kterými bude ke kořenům orchideje proudit vzduch.
Fotografie: Pixabay, Freepik