Vlastní zelenina je pro mnoho lidí požehnáním a její pěstování na balkoně je velmi častá cesta. Například v pytlích se dají vypěstovat krásná sladká rajčata.
Pokud máte zahrádku, kromě květin a stromů nejspíš dojde i na pěstování zeleniny. Ovšem ne všichni mají takové podmínky, přesto by měli rádi alespoň vlastní rajčata. Je-li k dispozici balkon, problém je vyřešen. Jen je potřeba vědět, jak správně na to a jak se pak o rostliny pořádně starat. Klíčová je volba místa, protože rajčata milují slunná stanoviště, a naopak jim vadí přílišná vlhkost. A jak tedy na pěstování v pytlích?
Základní postup sadby
Pytle o hmotnosti 25 kg rozřízněte na polovinu, takže získáte dva menší. Na jejich dno nasypte dobrou vrstvu drenáže, tedy kepírový jíl. Na něj pak úrodnou, kyprou půdu. Zasaďte sazenice rajčat. Potřebujete vybrat rajčata samorozprašující, ideálně takové odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách – tudíž i na balkonech. Zasaďte je na dostatečně slunné místo, jinak se rostlina nebude správně vyvíjet. Jistě nechcete, aby vaše práce přišla vniveč.
Pokud je balkon zasklený, nezavírejte okna, protože rajčata vyžadují neustálý přísun čerstvého vzduchu. Až vám sazenice zesílí, budete potřebovat nějakou podporu. Plody jsou totiž těžké a stahovaly by celou rostlinku dolů. Jakmile tedy vyrostou asi 3krát, přivažte je na malou větev nebo nějakou tyčku. Rajče je poměrně náročné na živiny a potřebuje záhřevnou půdu, která je dostatečně bohatá. Ideální je rovnou substrát pro plodové zeleniny.
Na co si dát ještě pozor?
Na balkonové pěstování jsou nejlepší rajčata keříčková, ideálně kultivar „Vilma“. Rostlina je asi 40 centimetrů vysoká, silně plodící odrůda cherry. Když ji budete pravidelně každé 2 týdny přihnojovat organickým hnojivem, citelně zvýšíte celkovou úrodu. Plody budou mít hmotnost i 40 gramů a krásně nasládlou chuť. Pro tyčová rajčata vyberte některou z hybridních odrůd. Velmi odolný a dobře rostoucí je „Start F1“.
Základní ochranou rajčat je nezalévat je na listy a pěstovat je na kvalitním místě, viz předchozí postup. Zalévejte jen tak, aby substrát stačil proschnout. Vylamujte také přebytečné výhonky a sadbu příliš nepřehušťujte. Jako prevence se hodí přípravek proti houbovým chorobám. Dodržíte-li veškeré postupy, získáte nakonec krásné, silné rostliny a také bohatou úrodu plodů. Hodně štěstí a dobrou chuť k domácímu rajčatovému salátu.
Zdroj: Balconygardenweb