Pěstujte vznešené lilie na zahradě či v květináči. Zvládne to i pěstitel začátečník

Fotografie: DepositPhotos

Většina zahradníků tvrdí, že lilie je jednou z nejkrásnějších rostlin. Může konkurovat dokonce i růžím, pokud je o ni dobře postaráno. Je totiž už od pradávna symbolem čistoty, božství a dobrého vkusu. Objevuje se v mnoha legendách, vyprávění, a dokonce i na několika erbech.

Lilie ve vyprávění

Podle jedné z křesťanských legend se z Eviných slz staly bílé lilie hned poté, co ji Bůh vyhnal z ráje. Také archanděl Gabriel v ruce nesl tuto rostlinu, když přišel Panně Marii zvěstovat o narození jejího syna. Využíval jí také hrdý rod Kapetovců, francouzských králů, kteří ji měli v erbu.

Krásná a voňavá lilie je navzdory svému královskému postavení celkem nenáročná. Existují jednoduché techniky, díky kterým dosáhnete bujného kvetení a urychlíte růst cibulek.

Sázení

Již vzrostlou lilii můžete rozmnožit oddělením kořenů a vložením do oddělených nádob nebo na různá místa na zahradě. V ideálním případě byste cibulky měli před zasazením ošetřit přípravkem pro tyto rostliny, aby se na nich později neobjevovaly skvrny a fleky. Při sázení použijte trochu rašeliny a kompostu, které jsou ideální výživou.

Řízkování

Při řízkování postupujte tak, že na rostlině najdete výhonky, které ještě nemají poupata. Zde je můžete od rostliny oddělit a vypěstovat si tak novou. Řízkování provádějte tak, aby byla spodní část stonku zastřižená na šikmo a nahoře rovně. Tato část by měla nést čtyři až pět listů.

Aby se urychlil proces tvorby kořenů, musí být části rostliny namáčeny do roztoku, který obsahuje podpůrné látky.

Řízky by měly být sázeny na částečně stinném místě ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe. Půda by měla být vyživená a vlhká. Lilie ale nemá ráda nadměrnou vlhkost, proto na to dávejte pozor. Řízky vkládejte do země pod úhlem 45 stupňů.

Pěstování

Zahradníci, kteří tuto rostlinu obdivují, často sní o tom, že ji budou pěstovat ve velkém. V obchodě jsou tyto květiny často velice drahé, a proto je vhodné zvolit jinou alternativu. Stačí si lilii vypěstovat od cibulky, a poté se jen dlouhodobě těšit její krásou.

Fotografie: DepositPhotos

Jestliže už lilie máte, na konci léta zařízněte jejich stonky. Pokud vám přijde škoda řezat krásné květy, zaměřte se alespoň na semena, která mají uvnitř a oddělte je od rostliny. Pomocí nůžek je odstřihněte. Díky tomu bude moci lilie živiny vložit do květiny a semena jí nebudou zatěžovat.

Přepychová květina

Liliemi se můžete doslova obklopit. Vyzdobte s nimi svou zahradu, používejte různé druhy a využívejte je jako ozdobu samotné zahrady, doma ve váze nebo jako dárek pro své blízké.

Vybrat si můžete lilii tygrovanou, bělostnou nebo například královskou, která se perfektně hodí i pro pěstování v květináči doma. Existuje však ještě spousta dalších druhů. Mají rádi mírně kyselou půdu a největší zálivce věnujte pozornost ve chvíli, kdy rostlina kvete.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]