Plot zprostředkovává soukromí a ohraničuje pozemek. Vymezuje tak hranice a zamezuje vstupu na něj. Jestliže chcete získat více soukromí a zastínit tak dvorek či zahradu před zvědavými zraky kolemjdoucích, je vhodným řešením živý plot.
Nejenže brání pohledům zvědavců, ještě se stává domovem mnoha ptáčků, hmyzu a navíc podle typu zvolené dřeviny jde o vysoce estetickou záležitost. Vybrat si můžeme mezi hustotou porostu i výškou. Mezi keříky, stromky, jehličnany. Pro pohledové clony se hodí zejména středně vysoké ploty 1,5 až 2,5 metrů. Zde lze použít:
-
Šeřík
-
Rododendron
-
Cesmínu
-
Zimolez
-
Trnku
-
Kalinu (obecnou i vrásčitolistou)
-
Trojpuk
-
A další….
Někdy se používají živé keře jako pohledová clona, ale k zamezení vstupu na pozemek slouží pevnější zábrana v podobě plotu. Ať už dřevěného či kovového. Pro vysoké živé ploty jsou vhodné:
-
Smrk
-
Kalina obecná
-
Túje
-
Tis červený
-
Topol černý
-
Škumpa
-
Šeřík
-
A další…
V neposlední řadě lze pomocí živého plotu pouze dotvořit určitý prostor. Může doplňovat zídku či klasický plot, který buď částečně nebo úplně překryje. Jde o tzv. okrasné živé ploty. Pro tyto účely se hodí:
-
Zimostráz
-
Tavolník nízký
-
Meruzalka
-
Mahónie
-
Zákula japonská
-
Mochna křovitá
-
A další…
Živé ploty mohou být buď stříhané (pravidelně udržované) anebo přírodní (volně rostoucí), přičemž je samozřejmě údržba rovněž nutná. Před pořízením živého plotu je nutné vzít v potaz estetickou stránku. Ne každé zahradě a stavbě bude slušet tentýž druh dřevin a typ živého plotu. Svou roli hraje i složení půdy a klimatické podmínky, kterým se některé rostliny nemusí vždy přizpůsobit.
Některé živé ploty patří mezi stálezelené, jiné mezi opadavé. To musíte vzít na zřetel především, plánujete-li ohraničit živým plotem například venkovní posezení – terasu. Nejenže budete muset více uklízet, ale počítejte s tím, že jakmile plot opadá, neposkytne tak důkladnou ochranu soukromí.
Fotografie: Pixabay