Naučte se úspěšně rozmnožovat růže. Netradiční postup zajistí jejich rychlé zakořenění

Snad každý zahradník ví, že přimět růže, aby zapustila kořeny, je pořádný oříšek. Jde o pracný proces, který vám zabere spoustu času. Tato delikátní květina je velmi choulostivá a zajistit ji vhodné podmínky k životu a reprodukci je často nadlidský úkol. V dnešním článku jsme pro vás připravili poněkud netradiční způsob, jak zasadit růže. Pokud jste s touto nádhernou květinou v minulosti bojovali, garantujeme vám, že tentokrát uspějete.

Plast, banán a růže?

Na tento trik budete potřebovat jen dvě věci. Kus plastové lahve a kousek banánové slupky. Plastovou lahev rozřízněte na dva kusy pod hrdlem a také na stranách.

Zvolte si místo na kmínku keře, kde ho budete chtít odříznout. V tom místě nyní udejte malý řez a odloupněte vrchní vrstvu kůry stonku. Stačí pár milimetrů. Nyní vytvořenou ránu zabalte do banánové slupky. Ta bude na místě dobře držet, asi jako žvýkačka, a tak ji nemusíte nijak zvlášť zajišťovat.

Dále si připravte:

  • plastovou lahev
  • substrát s živinami

Na banánovou slupku dejte plastovou lahev. Dovnitř lahve nasypejte substrát. Vybírejte takový, který má hodně živin. Zajistěte rostlinu ze spodu tak, abyste ji omylem nevytrhli z kořenů. Snažte se, aby se vůbec nepohnula.

Nakonec vzniklou strukturu zajistěte z vrchu a ze spodu dvěma plastovými gumičkami. Můžete použít také špagát či lano, ale pozor – příliš neutahujte. Strukturu z lahve nechte na rostlině tak dlouho, dokud se neobjeví kořeny.

Buďte trpěliví

Výsledky uvidíte již za 10 až 14 dní. To záleží na vnějších podmínkách, teplotě a počasí. Když se objeví kořeny, odstraňte plastovou lahev a pod nimi růži odřízněte.

Teď už vám zbývá pouze řízek s kořeny zasadit do země. Tímto stylem můžete řízkovat do nekonečna. Zaplňte celou zahradu voňavými růžemi! Experimentujte s barvami a druhem, tato metoda funguje na všechny.

Fotografie: Vuờn & Nhà