Plastová okna často znamenají boj s vlhkostí a kondenzací vody. Zbavte se toho problému jednou provždy

Fotografie: Freepik

Dnes je již docela běžným standardem mít doma plastová okna. V posledních letech byl docela velký boom hromadných výměn a je jen málo domů, kde ještě přežila stará dřevěná okna.

Samozřejmě všichni víme, že okna s plastovými rámy udržují teplo v domácnosti mnohem lépe než ta dřevěná. Jednoduše lépe těsní a jsou tedy pro domácnost úspornější.

Bohužel i plastová okna mají své mouchy. Rozhodně nejde o přírodní a ekologický materiál, jakým je dřevo, ale také může nastat problém s vlhkostí. Dřevem totiž vlhko neustále proudí, ale plast neumožňuje tak účinnou ventilaci. Následkem toho dochází k zamlžování oken a ke vzniku vlhkého vzduchu, který může zatěžovat astmatiky nebo vést k plísním.

Zamlžování oken

Problém s kondenzací přitom většinou odhalíme až v zimě. Během léta je totiž vzduch přirozeně sušší a také často větráme čili nepociťujeme žádné potíže. S příchodem chladného počasí si ale můžeme všimnout, že se okna mlží nebo se na nich přímo sráží vlhkost.

Na podzim se ještě většina z nás snaží šetřit náklady na topení, a tak méně větráme a více se snažíme držet teplo uvnitř. Tento proces ale nevyhnutelně vede ke zvýšení vlhkosti v místnosti, což není zrovna ideální.

Jak vzniká kondenzace?

Důvodem vzniku kondenzace je faktor přílišné těsnosti plastových oken v kombinaci s nepravidelným topením a nedostatečným větráním místnosti. Když teplota vzduchu v místnosti klesne pod 18 stupňů, začne se na oknech objevovat kondenzace. Pokud tedy například dny trávíte v práci a doma netopíte, může se stát, že se vrátíte do bytu, kde je vlhko a okna jsou zamlžená.

Pomůže vytápění?

Vlhkost se obvykle objevuje zejména v rozích okenního rámu nebo ve spodní části skla. Vlhkost nejčastěji naznačuje nedostatečnou tepelnou izolaci místnosti nebo závady topného systému.

Většinou postačí nastavit topení na udržování určité teploty v domácnosti. Ideální je třeba 22 stupňů. Tak se vám okna mlžit nebudou, ale vy stále nemusíte utratit za topení celé jmění.

Boj proti kondenzaci na stěnách

Někdy se může stát, že se kondenzace začne objevovat i na stěnách. To už je poměrně vážný problém, který je třeba řešit. Zvlášť pokud máte děti nebo trpíte nějakou chorobu dýchacího systému.

V takovém případě se vyplatí zvážit izolaci stěn zevnitř. Nejen že zabráníte vzniku vlhkosti, ale také se vám podaří místnost lépe odhlučnit a tepelně odizolovat, takže je to každopádně investice, která se z dlouhodobého hlediska jen vyplatí.

Dalším řešením je samozřejmě celkové zateplení domu. Tento proces je ale samozřejmě dražší a náročnější, a je lepší jej provádět přes léto. Do zateplení má ale smysl investovat vždy, proto zkuste do léta našetřit, vyplatí se to. V každém případě nenechávejte tento problém neřešený. Může vést k dalším potížím, za které to rozhodně nestojí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]