Bublání vařící vody je jednou z tradičních trablí hospodyněk. „Peřinku“ bublinek zkrotí i trocha tuku

Fotografie: Depositphotos

Vařící voda je vlastně základní prokletí pro kohokoli, kdo se motá kolem plotny. Stačí totiž jen chvilka nepozornosti a přivítá vás „peřina“ bublinek, které se velmi rychle dostanou ven.

Pak přinejmenším naruší celý proces, ve většině případů ale ještě zašpiní celý sporák. Jak to tak ale bývá, existuje proti tomu celkem jednoduchý trik. Stačí totiž jen jedna věc a voda z brambor nebo těstovin se vám nikdy nepřevaří a nevyběhne z nádoby. Tento postup znaly už naše babičky, které ho používaly naprosto běžně. Moderní doba se ovšem od těchto tradic odklonila, hodně starých postupů tak bylo zbytečně označeno za překonané. Není k tomu důvod.

Proč k tomu vlastně dochází?

Nejčastěji k tomu dochází při vaření brambor nebo těstovin. Stačí ovšem sáhnout po jediné věci, kterou už stejně máte doma v kuchyni. Otázkou ovšem zůstává důvod takového jevu. Voda sama o sobě se totiž nepřevaří. Když dojde k varu, začnou na hladině vznikat bublinky, které jdou ze dna. Normálně se bez potíží stíhají odpařit. Jakmile jsou ale uvnitř brambory nebo těstoviny, je situace jiná. To proto, že oboje obsahuje škrob, který vede ke vzniku stále více bublin.

Důsledkem toho nakonec vzniká ona pěna, která roste a hromadí se. Nakonec dosáhne okraje a začne se vylévat ven. Efekt lze zmírnit průběžným mícháním, málokdo však stojí neustále opodál. Aby se tedy jídlo nepřevařilo, je třeba hrnec správně připravit. Než ho dáte na sporák, potřete jeho okraj tukem. Můžete použít olej, máslo, nebo sádlo. Jde jen o vytvoření bariéry, která zabrání úniku vařené tekutiny. Hodí se také namazat proužek cca 2–3 cm od okraje jako další linii.

Optimální struktura vajec naměkko při každém vaření: Rozhoduje velikost i úvodní teplota

hrnec s bramborami
Fotografie: Pixabay

Další způsoby prevence

Kromě míchání je na místě sundat poklici a zmírnit plamen. Pomalejší vaření totiž výrazně eliminuje riziko převaření. Podle mnoha kuchařů vás voda nepřekvapí, když dovnitř přidáte trochu tuku, hlavně do rýže nebo těstovin. Popularitu si získalo také položení vařečky přes hrnec. Bohužel to nemusí mít žádoucí efekt, pokud vaříte na velmi vysoký výkon. Nejefektivnější je tak nenechávat věci na plotně bez dozoru.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]