Plevel je problém, který se každoročně opakuje. Vyzkoušejte osvědčené metody, jak se s ním vypořádat

Fotografie: Freepik

Jaro je úžasným ročním obdobím. Vše se kolem zelená, začíná vonět a kvést. Ptáci zpívají a lidská duše se opět dostává do pozitivního naladění, díky dostatku světla a kráse přírody. Růžky ale vystrkuje i nepříjemný plevel. Kopřiva, pšeničná tráva a další rostou ohromnou rychlostí tak, že je není možné kontrolovat. Zahrada se tak může v pár dnech změnit v džungli.

Kdy plevel útočí

Jde o útočníka, který se objeví nenápadně a dokáže poničit celou zahradu. Kopřiva vyrůstá do obrovských rozměrů, a dokonce i pelyněk se roztáhne klidně po celé zahradě. Hlavním problémem je však pšeničná tráva.

Fotografie: Pixabay

Ta se množí pomocí semen, ale i oddenků. Dosahuje až do výšky jednoho metru, a pokud jsou kořeny poškozeny, například lopatou, okamžitě zareaguje ještě větším rozšířením. Zdá se, že není možné tento plevel překonat. My ale známe pár triků, které vám pomohou.

Využití plevele

Než se svého nepřítele nadobro zbavíte, vyzkoušejte pšeničnou trávu použít v kuchyni. Odstraňuje z těla kyselinu močovou, čímž pomáhá preventivně bojovat proti nemoci zvané DNA. Dokáže léčit chudokrevnost, trávící obtíže, ale také kožní vyrážky. Nepodceňujte proto jeho sílu a před odstraněním si trochu trávy uschovejte.

Sběr kořenů

Budete potřebovat vidle, lopatu na chvíli odložte stranou. Půdu několikrát v napadeném místě přeházejte, abyste odhalili kořeny plevele. Poté všechny rostliny včetně jejich kořenů důkladně vysbírejte a vyhoďte nebo spalte.

Nezapomeňte na žádný kousek, jinak vaše snahy budou zbytečné a rostlina se zase brzy rozšíří. Postup je dost náročný, ale pokud budete důslední, můžete se brzy těšit z čisté zahrady bez plevele.

Použití kultivátoru

Druhou účinnou možností je použití kultivátoru. Projeďte s ním celý pozemek, čímž plevel dokonale rozsekáte a narušíte jeho kořeny. Ze zbývajících kořenu vyrostou nové rostliny, tak bude třeba postup několikrát opakovat. Nové však budou výrazně slabší a postupem času se situace zlepší úplně.

Sázení luštěnin

Pšeničná tráva také nemá ráda luštěniny. Tyto rostliny totiž mají silný kořenový systém. Pokud použijete kultivátor a během procesu do země naházíte kukuřici, fazole, hrášek nebo ředkvičky, kořeny pšeničné trávy postupně uhynou.

Mulčování

Většinou se jedná o oblíbenou metodu. Smíchejte seno s hnojem a rozhazuje směs na místech, kde se nachází plevel. Vrstva pšeničné trávy není schopná bariérou projít a plevel tak brzy uschne. Negativem však je, že i jiné zahradní rostliny tímto postupem mohou trpět. Používejte tento postup jen tehdy, kdy začínáte zahrádku zvelebovat, nebo vám nevadí radikálnější zásahy.

Mulčovat můžete i posekanou trávou. Díky tomu zůstane v zemi vlhkost. Také se celkově zvýší úrodnost půdy, protože spodní vrstva trávy bude hnít a všechny potřebné látky se vodou dostanou až do země. Taková metoda nemá snad žádné nevýhody.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]