Jestliže jsou Vaše růže nevzhledné a na první pohled nejsou zdravé, možná jsou i Vaše růže napadeny plísní. Mnoho růží trpí zákeřnou chorobou: růžovou plísní (Podosphaera pannosa). Naštěstí existují prostředky, kterými můžete své růže zachránit.
Říká se jí plíseň dobrého počasí
Plíseň na růžích je vytrvalá houba, která napadá rostliny zejména za suchého a teplého počasí – proto je také známá jako „plíseň dobrého počasí“.
Plíseň na růžích vzniká při suchu
Teplé, suché dny s teplotou nad 20 stupňů Celsia a noční rosou – to jsou přesně ty ideální podmínky pro růžovou plíseň. Houba je přenášena vzduchem a hmyzem a ráda se usazuje na krásách zahrady. Na povrchu listů ji poznáte jako bílý, plísňovitý povlak. Při suchu mají mladé listy a výhony zejména potíže s obranou proti „plísni dobrého počasí“. Ta se postupně šíří po celé růži a v konečném stádiu dokonce zcela zastaví její růst a prospívání. I když plíseň vzniká za letního počasí, dokáže přežít i při mrazech.
Pravá plíseň (Podosphaera pannosa) se šíří od jara do podzimu. Napadá jak listy, tak i pupeny a mladé výhony včetně trnů. Spory (konidie) a mycelium mohou napadnout i květy. Listy, které jsou o něco starší, plísni obvykle uniknou.
Jasné znaky napadení růží plísněmi – shrnutí pro lepší identifikaci
- Napadení růží se projevuje jako bělavý, práškový povlak, který částečně nebo zcela pokrývá horní i spodní strany listů. Tento povlak lze snadno setřít prsty. Na rozdíl například od postřiků a chemických postřiků.
- Kromě listů mohou být potaženy i výhonky a pupeny. Na dřevnatém stonku růže se tento povlak nevyskytuje.
- Při pohledu přes lupu je možné rozpoznat drobné struktury. Tyto struktury jsou tzv. konidie, což jsou spóry, zodpovědné za šíření této houby.
- Co však neuvidíte, je houbové mycelium – síť, která prorůstá průduchy do listu a absorbuje živiny z horních buněčných vrstev.
- V případě silného napadení listy zčervenají, stáčejí se nebo mohou dokonce opadat.
Kromě omezení růstu rostlin může dojít i k zakrnění růstových špiček a tvorbě deformovaných listů.
Prevence proti plísním napadající růže
Chraňte své růže před suchem a tím i před napadením růžovými chorobami. Zasaďte mladé a citlivé rostliny do vlhké a výživné země. Dbejte také na vhodné umístění. Růže umístěte na vzdušné a slunné místo. Díky tomu mohou mokré části rostlin po dešti rychle vyschnout a neposkytnou plísním příležitost k napadení.
Dbejte na dostatečné zavlažování růží zejména v obdobích trvajícího sucha. Vaše růže pak budou silné a odolné. Po důkladném zalévání zakryjete mokrou půdu nejlépe mulčem, aby voda rychle nevyprchala. Aby listy a výhony po dešti nebo vysoké vlhkosti dobře vyschly, měla by být stanoviště vzdušná a světlá.
Dalším preventivním opatřením je správné hnojení. Růže byste neměli přehnojovat. Zvláště hnojivo s vysokým obsahem dusíku je nevhodné. Navíc zvyšuje pravděpodobnost napadení vašich růží mšicemi.
Zdroj: t-online.de, plantura.garden
Napište komentář